V nové dojírně podojí najednou pět krav.
„Stálo to za to,“ říká ředitelka statku
Stračeny z Bulovny mají novou dojírnu
RAKOVNÍK. Jezdíte si pro mléko a sýry na Bulovnu? Nyní by vám místní produkty mohly chutnat ještě lépe. Školní statek Středočeského kraje během dvou let uskutečnil rozsáhlou rekonstrukci kravínu. Krávy tu mají dostatek volného pohybu a novou dojírnu. Vedení statku očekává, že zmodernizované prostředí se promítne do kvality mléka.
Řetěz na krku
Ještě před pár lety tu Česká televize točila zábavný pořad s Martinem Dejdarem. Filmařům se líbilo, kterak krávy uvázané na řetězu koukaly pěkně do kamery. Ostatně ani jim nic jiného nezbývalo. Vazné ustájení skotu bylo už tehdy označováno za přežitek a kravín Bulovny patřil s tímto systémem k posledním mohykánům v ČR.
Postaven byl před padesáti léty a měl označení K 176 (pojal stejný počet krav). Krávy tu stály ve čtyřech řadách a pohyb jim vymezoval jen řetěz kolem krku. „O každou řadu krav se staral jeden dojič. Dojení probíhalo mobilním dojícím strojem. Byla to dřina pro lidi a nedostatek komfortu pro zvířata, kdy docházelo k častému poranění končetin,“ přibližuje ředitelka statku Jana Urbanová.
Hodně muziky
Právě v její hlavě a zootechnika Pavla Topky se před dvěma lety zrodil nápad předělat starý kravín na podmínky hodné 21. století. Když bylo jasné, že 50 milionů korun jim na postavení nového kravína nikdo nedá, rozhodli se na Bulovně, že se do toho pustí vlastními silami.
„Obrovsky nám přitom vyšla vstříc stavební firma pana Václava Vajchra. Dříve na statku dělal zootechnika a s jeho zkušenostmi jsme rekonstrukci navrhli tak, aby se mohla provést doslova za pochodu. K tomu se nám podařilo sehnat vyřazený materiál ze starých kravínů a repasovanou rybinovou dojírnu. Výše investice nakonec nepřesáhla 1 milion 400 tisíc korun,“ říká ředitelka.
Že bylo za málo peněz uděláno hodně muziky dnes oceňují hlavně samotné stračeny. Ty jsou nyní volně rozmístěny ve třech sektorech podle dojivosti. Oddělené jsou také jalovice a krávy, které se připravují na porod. Jakmile se přiblíží třetí hodina ranní nebo odpolední (dojí se dvakrát denně), začnou se dojnice řadit u vchodu směrem k dojírně. Ta najednou podojí 5 krav a na její obsluhu stačí jeden ošetřovatel.
Wellfare
„Dnes tu máme 105 krav českého strakatého skotu. To je kombinované plemeno na mléko a maso. Jedna dojnice ho v průměru nadojí 22 litrů. Máme tu ale i rekordmanky, co dávají 40 litrů kvalitního mléka denně,“ vysvětluje Jana Urbanová.
Když se společně díváme, jak se podojené krávy spokojeně přesouvají na stanoviště, kde je každý den čeká čerstvá podestýlka a hodnotné krmivo, zalesknou se paní ředitelce oči: „Stálo to za to a všichni z toho máme radost. I kvůli studentům rakovnické zemědělky. Už jim neukazujeme středověk, ale provoz v současném trendu wellfare, kdy jsou užitkovým zvířatům poskytnuty odpovídající životní podmínky. Teď sledujeme, jak se nové ustájení promítne do lepšího zdraví krav a potažmo kvality našeho mléka,“ uzavírá ředitelka statku.
Sláva Vaic