Dohánějí nejen to, co zameškali během distanční výuky
Doučování bude pokračovat
RAKOVNICKO. Možnost doučovat žáky nad svůj běžný rámec si základní školy na Rakovnicku pochvalují. Na našem okrese pravděpodobně není žádná, která by se nezapojila do Národního plánu doučování, který spustilo na začátku letošního školního roku Ministerstvo školství. Samostatně financovaný program má pomoci zmírnit negativní dopady, které měl na žáky výpadek prezenční výuky. Do doučování se zapojili učitelé a asistenti pedagoga.
V Řevničově až 50 dětí
„Bál jsem se, že to bude jen výkřik do tmy, protože byl plán původně vyhlášen jen do Nového roku. Teď ho ale prodloužili nejméně do konce školního roku, takže to už smysluplné bude,“ říká ředitel ZŠ Řevničov Václav Řešátko. V jeho škole se do doučování zapojilo kolem padesáti žáků. Jednak ti, kteří měli problém se během distanční výuky připojovat na online vyučování, jednak ti, kteří nemají doma takové rodinné zázemí, aby si zvládli učivo doplnit. „Doučování jsme ale nechali otevřené i dalším žákům. Takže na něj občas docházejí i ti tzv. průchozí, kteří jen nerozumí některému z aktuálně probíraných témat a potřebují ho probrat a dovysvětlit. Jakmile látce porozumí, chodit přestanou. V jedné doučované skupince máme pět až šest žáků,“ vysvětluje Václav Řešátko.
Jednotlivci i skupiny
Ve slabecké škole doučování pojali dvěma různými způsoby. Žáci, kteří potřebují intenzivnější přístup, chodí individuálně. Je jich sedm. Ostatní se dovzdělávávají skupinově. „Jsou to takové doučovací kroužky. Zaměřujeme se na český a anglický jazyk a matematiku. Jediné bolavé místo celého plánu jsou finance. Škola dostala na doučování peněžní prostředky podle počtu žáků, takže na naší škole, kde máme 71 žáků, to vyšlo na odměnu 160 Kč hrubého za odučenou hodinu,“ vysvětluje ředitel ZŠ Slabce Jan Hůla. Na velkých školách je částka kolem 250 korun hrubého.
Nikoho nenutí
Žádná z oslovených škol své pedagogy do doučování nenutila. Ne všichni učitelé totiž mají kapacitu na to, aby si ke svým standardním pracovním povinnostem přidali ještě další hodiny. „Nakonec se zapojilo šest učitelů a jedna asistentka pedagoga. Doučujeme matematiku, češtinu a angličtinu. Na jiné předměty jsme se moc nezaměřili. Každý pedagog si z žáků, které učí, vytipoval ty, kteří doučování potřebují. Díky tomu, že ví, v čem mají mezery, může doučování cílit přímo na to, co potřebují procvičovat. Bohužel ne všichni, kteří by to potřebovali, o to stojí. Pokud žáci nechtěli, nenutili jsme je. Na jednu hodinu nám vychází přibližně šest žáků. Národní plán doučování určitě smysl má, protože se uzavření škol na dětech opravdu podepsalo. Přineslo i výchovné problémy. Dětem chyběl kolektiv, režim a návyky. Zvláště pokud nemají dostatečnou podporu v rodině. A to bohužel žádné doučování nedožene,“ říká ředitelka ZŠ Kounov Lenka Krejcarová.
Deváťáci chtějí „matiku“
Na křivoklátské základní škole probíhá doučování v šesti skupinách. Zapojeni jsou školáci z prvního i druhého stupně. „Některým dětem jsme ho vyloženě doporučili, ale nikoho jsme nenutili. Dokonce některé třídy projevily o doučování zájem samy od sebe. Devátá třída stála o doučování matiky a dodatečně se přihlásili i sedmáci. Děti samy cítí, že potřebují leccos dovysvětlit a dohnat. Někomu stačí si látku pouze osvěžit, někdo potřebuje intenzivnější procvičování,“ říká ředitelka Marcela Kasíková.
Dvě skupiny v Jesenici
Doučování mají pedagogové mimo svůj úvazek. Škola s nimi uzavřela dohodu o provedení práce. Zatím byla možná jen do 31. prosince. MŠMT ale bude v podpoře doučování pokračovat. Slíbilo, že nejméně do konce školního roku 2022/2023. Další etapa bude financována z Národního plánu obnovy. „Jsme rádi, že ministerstvo s touto možností přišlo. Školám to rozšířilo nabídku doučování, která zatím probíhala buď v rámci šablon, nebo podpůrných opatření. Na naší škole doučujeme na prvním i druhém stupni. Na prvním stupni se utvořily skupiny v rámci tříd, na druhém máme dvě skupiny, které se zaměřují na doučování matematiky nebo češtiny,“ přibližuje Petr Koníř, ředitel ZŠ Jesenice.
Markéta Hartlová