
Obrazy Mašínové jsou ovlivněny hlavně kubismem.
Fotografie prvního českého paparazzi na Křivoklátě
Bez kultury to opravdu nejde
KŘIVOKLÁT. Význam slova paparazzi dnes už zná téměř každý. V 60. letech minulého století byl ale tento pojem v tehdejším Československu téměř neznámý. Ale přesto jeden z nejvýraznějších paparazzi vzešel právě z naší země. Jmenoval se Oldřich Karásek (starší bratr undergroundového písničkáře a evangelického kazatele Svatopluka Karáska) a v letech 1968-1969 pracoval pro italskou agenturu Vita Press. S částí jeho díla se mohli v sobotu 27. listopadu seznámit milovníci výtvarného umění v křivoklátské sokolovně při akci nazvané „Bez kultury to nejde“. Spolu s Karáskovými fotografiemi tu vystavila své obrazy i jeho dcera Zuzana Mašínová. Ta také představila svého otce, který tragicky zemřel 2. října 2006 při dopravní nehodě v Ugandě.
„Dnes jsem přivezla černobílé snímky, které můj otec pořídil v letech 1968 a 1969 při svém pobytu v Londýně. Podle mě patří k tomu nejlepšímu, co během svého života nafotil,“ uvedla výstavu Zuzana Mašínová. Na výstavních panelech i na zdech sokolovny „defilovaly“ slavné osobnosti té doby – královna Alžběta II., herci Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot a Peter Sellers, členové skupiny Beatles Paul McCartney a Ringo Starr a snad nejslavnější snímek z této doby – posádka Apolla 11 při startu letu na Měsíc. A také fotografie Waldemara Matušky s londýnskými „bobbíky“.
Kromě toho zde byly i snímky obyčejných lidí v každodenních situacích. Některé z nich se objevily později na stránkách Mladého světa, se kterým Karásek spolupracoval. „Olda měl snad jeden jediný konflikt, a to s herečkou Brigitte Bardot, která mu poté, kdy ji vyfotil, dala facku,“ doplnila fotografova manželka Eva Karásková. Na stolech byly rozloženy obrazové publikace, které Oldřich Karásek vydal – Praha v proměnách světla, Symfonie pro sto věží, Bílou stopou, USA českýma očima a další.
Výtvarnici Zuzanu Mašínovou představila její kamarádka Zuzana Kůrková, vnučka Jiřího Trnky. „Zuzka maluje od svých dvaceti let. Obdivuji ji, že jednoho dne si koupila plátno, štětce a barvy a pustila se do malování. Já jsem tolik odvahy neměla,“ řekla na adresu kamarádky Kůrková. Obrazy Mašínové jsou ovlivněny hlavně kubismem a u návštěvníků výstavy vzbudily zasloužený obdiv.
Vydařený večer pokračoval promítáním italsko-francouzského kriminálního dramatu „Tony Arzenta“ režiséra Duccia Tessariho v rámci Ozvěn Noir Film Festivalu. „Po sedmi letech, kdy se Noir Film Festival odehrával na Křivoklátě, byl letos přesunut na hrad Český Šternberk. My mu však zůstáváme věrní, a proto jsme se dohodli s jeho ředitelem Vítkem Grigartzikem, že letošní ročník uzavřeme tady,“ dodal Peter Szenasy, starosta Sokola Křivoklát.
Tomáš Bednařík