Foto

U většiny kontejnerových stání vzniká nepořádek, proto obce raději přistupují k systému třídění přímo u domu.

Byly vyhlášeny výsledky třídění za loňský rok

Nejlépe separovali opět v Sýkořici

RAKOVNICKO. Doby, kdy se všechen odpad vyhodil do jedné popelnice, jsou už naštěstí pryč. Lidé, ale i obce a firmy vědí, že jedinou cestou, jak snížit narůstající objemy odpadu, je třídění a následná recyklace. Proto firmy k třídění motivují obce a ty zase domácnosti. Stejný cíl má i soutěž Středočeského kraje My třídíme nejlépe.

Do soutěže jsou automaticky zapojeny všechny obce a města. Na předních příčkách se ale umístí jen ty, jejichž občané třídí nejlépe. Zásadním kritériem pro hodnocení obcí a měst byla celková výtěžnost ve všech základních komoditách, tedy ve sběru plastu, papíru, skla a kovů. Plusové body pak obce získávaly za sběr nápojových kartonů a za hustotu sběrné sítě.

Výhra díky všem občanům

Prvenství v kategorii obcí od 500 do 1 999 obyvatel i letos obhájila Sýkořice, a to už potřetí. Na 14. místě se ve stejné kategorii umístil Rynholec, na místě 22. pak obec Ruda. „S kontejnery je to u nás už několik let stejné a jak je vidět, funguje to. V obci máme celkem osm kontejnerových stání. Jsou tady také rekreační objekty a kontejnery máme umístěné i tam. Sice to stojí spoustu peněz, ale buď budeme mít v obci čisto a zaplatíme si za to, nebo tu budeme mít nepořádek, a to nikdo nechce,“ vysvětlil starosta Sýkořice Jiří Šulc.

Na třech místech mají kontejnery jen na sklo a plasty, na zbylých stáních pak i na papír. Navíc uprostřed obce stojí mimo těch standardních ještě kontejnery na textil, kovový odpad a použitý kuchyňský olej.

Projednají třídění u domu

V příštím roce budou sýkořičtí zastupitelé jednat o zapojení do systému třídění DoortoDoor. „Domlouvali jsme se se zastupiteli, že to probereme až příští rok. Nyní to není možné. V obci budujeme kanalizaci, je rozkopaná a na některá místa se svozová firma ani nedostane. Takže dokud nebude dokončena kanalizace, třídění u domu by u nás nebylo možné nebo velice komplikované,“ prozradil. Sýkořice za své prvenství získala výhru 60 tisíc korun. Letos ji stejně jako v předchozích dvou letech investovali zpět do odpadového hospodářství.

Třídit musí i chataři a turisté

Obec Zbečno, kde od začátku letošního roku používají odpadní systém DoortoDoor, se umístila až na 53. místě. Městys Křivoklát, kde také v lednu najeli na nový způsob třídění, pak na místě sedmdesátém. Zjišťovali jsme proto, jak je to možné, když lidé třídí přímo u domu. „Je to tím, že většina chatařů a turistů netřídí. Vidím to na sběrném dvoře. Když nám sem přivezou pytle, nejsou vůbec vytříděné, vše je pohromadě,“ vysvětlila Raportu starostka městyse Libuše Vokounová.

Se systémem DoortoDoor jsou místní většinou spokojeni. Snížil se také poměr nevytříděného odpadu, což je dobře. Ale kontejnery do obce už vracet nechtějí. „Kdo chce třídit, třídí. Ten, kdo nechce, tak to stejně dělat nebude. Kontejnery do obce už vracet nechceme, jen se u nich tvoří nepořádek a lidé tam stejně dávají věci, které tam nepatří,“ vysvětlila Libuše Vokounová.

Renáta Fryčová

« Zpět