Foto

Žulová kašna v Jesenici je opět plná vody. Přibyl v ní chrlič, jenž má připomínat původní název města.

Rekonstrukce je začátkem revitalizace Mírového náměstí

Z kašny chrlí vodu pupenec Jasanu

JESENICE. Rekonstrukce kašny na Mírovém náměstí v Jesenici byla dokončena a od konce října je v ní zase voda. Kašna byla kompletně rozebrána a opětovně postavena z původních žulových kamenů. Přibyl do ní chrlič vody, jenž má připomínat vznik města.

Původní stavba včetně spodních částí se kompletně rozebrala, vytvořila se nová základová deska, osadily se všechny prostupy pro technologickou část a kašna ze žulových kamenů se znovu postavila. „Vedle kašny byl postaven takový technologický sklípek, kde jsou umístěna všechna čerpadla, filtry a další zařízení, které jsou potřebné ke stříkání vody. V současné době tam máme čerpadlo, které je o něco silnější, než by mělo být. Voda má velký dostřik a stříká až mimo kašnu. Takže jsme domluveni, že se ta technologie upraví,“ řekl starosta města Jan Polák.

Připomínka Jasanice

Do kašny přibyl také žulový chrlič vody a vnitřní osvětlení. „Původně jsme měli navržený jiný vzhled chrliče, nicméně po konzultaci se zastupiteli jsme požádali sochaře Jana Turského ze Sosně, který byl hlavním kameníkem na kašně, aby návrh předělal. Toto byl druhý návrh a na něm jsme se shodli. Měl by stylizovat pupen Jasanu, byť teď je to hodně s velkou fantazií. Jasan proto, že co se tady traduje, tak jméno obce Jesenice vzniklo podle jasanového porostu. Původně to měla být Jasanice a pak z toho vznikla Jesenice,“ vysvětlil starosta. Náklady na rekonstrukci činily necelé 2 miliony 900 tisíc korun a na financování město získalo osmdesátiprocentní dotaci.

Místo pro setkávání

Oprava kašny byla pomyslným začátkem revitalizace Mírového náměstí. To by se mělo změnit především z hlediska využití. Dnes je náměstí průjezdné s autobusovou zastávkou. Do budoucna se zvažuje, že to tak nebude. V rámci rekonstrukce Plzeňské ulice se vybudují dva zálivy pro autobusy a ty tak budou stavit podél silnice. Tím pádem se náměstí „zklidní“ a budou se moci jinak uspořádat funkční plochy.

„Předpokládáme, že kolem kašny vznikne centrální část náměstí se zelení. Předělají se chodníky, vybuduje se větší množství parkovacích stání. Je tam navrženo místo pro vánoční strom, případně pro kulturní akce. Předpokládáme, že by se náměstí mohlo využívat také pro konání trhů, které tam dnes být nemohou. Vize je taková, že bychom chtěli přivést náměstí k životu a využívat ho jako místo společného setkávání,“ vysvětlil Jan Polák

Chybějící památník

Na náměstí ale ještě chybí jeden architektonický prvek. „Jde o památník padlých v první světové válce, na kterém byla německá jména a těsně po 2. světové válce ho lidé zbořili a už nikdy nebyl obnoven. Se sochařem Janem Turským spolupracujeme na návrhu prvku, který by mohl pomník nahradit. Máme Mírové náměstí, takže by to mělo mít něco v tomto duchu,“ řekl starosta.

Jako první přijde na řadu Svatá trojice

První práce začnou už v příštím roce. „V příštím roce se díky aktivitě muzejního spolku pustíme do opravy sousoší Nejsvětější trojice. Tedy do té sochařské části. Asi před třemi lety jsme opravili plůtek okolo sousoší a už v té době jsme po konzultaci s kameníky zjistili, že sousoší potřebuje tzv. hydrofobizaci, aby se dílo zasanovalo a zase nějakou dobu vydrželo. To bychom měli dělat v příštím roce s přispěním dotace z ministerstva zemědělství,“ doplnil Jan Polák.

Žádost o dotaci

Tím práce rozhodně nekončí. „Na radě města jsme uzavřeli smlouvu s dotační kanceláří. Pomůže nám připravit projekt tak, abychom v rámci dotačních výzev, které se připravují na první polovinu příštího roku, získali co nejvíce bodů, aby měla žádost co největší šanci na úspěch. Pokud to dobře dopadne, mohla by realizace revitalizace náměstí začít v roce 2023. Ale jen za podmínky, že nám bude přidělena dotace. Před několika lety jsme měli předběžně spočítané náklady ve výši 10 milionů korun, ale vzhledem k růstu cen se domnívám, že cena bude vyšší,“ dodal starosta.

Renáta Fryčová

« Zpět