Kámen s letopočtem čeká pod mostem na usazení.
Záhadný kámen v potoce odkryl bagr
RAKOVNÍK. Doslova vlnu badatelského nadšení rozpoutal ve středu uplynulého týdne Josef Sobotka z Rakovníka. Do redakce Raportu nám poslal zprávu: „Pod mostem Ottova ul. leží v bahně deska s vyznačeným rokem 1903. Nebude zničena probíhající úpravou potoka?“
Zprávu doplnil fotografiemi a žádostí, zda bychom o záhadném kameni s letopočtem nemohli zjistit více. Ihned jsme rozjeli pátrání. Archeoložka rakovnického muzea Kateřina Blažková nám potvrdila, že se bude jednat o základní kámen mostu vytesaný do pískovce. V muzeu však žádné informace k výstavbě mostu nemají.
Část světla do záhady vnesl Jiří Pšenčný z Povodí Vltavy. Podle něj se poslední velká úprava koryta potoka dělala v roce 1908. „Je možné, že most byl postaven v roce 1903 už jako součást této úpravy. Předtím zde byl místo mostu brod,“ upozornil Jiří Pšenčný a zároveň nás ujistil, že dohlédne, aby bagrista, který se současnou úpravu břehů provádí, kámen nepoškodil. Zpráva se dostala i na rakovnickou radnici. Most je sice součástí krajské komunikace, ale akci o záchranu kamene rozjeli i tady. „Nejdřív jsme chtěli kámen vyzvednout a na místo jej usadit, až bude revitalizace hotová. Je ale dost těžký, tak jsme jej nechali pod mostem a památkáři určí, jak s ním bude naloženo,“ řekla nám tisková mluvčí Kateřina Hradilová.
Při redakčním ohledání jsme na místě zjistili, že poslední vytesaná číslice letopočtu spíš než na trojku připomíná nedokončenou osmičku. To by dávalo větší souvislost s někdejší úpravou koryta Rakovnického potoka.
Podle Josefa Sobotky bylo objevení kamene velkou náhodou. Rád fotografuje přírodu a ptáky právě kolem potoka. „Kámen jsem objevil už letos 30. června. Byl zarostlý pod mostem v trávě a nepřikládal jsem mu větší pozornost. Když jsem tam teď viděl bagr, napadlo mě, že by se mohl poškodit. To by byla škoda. Jeho zachování je vyjádření úcty lidem, kteří nám tenhle most postavili a my po něm celý život chodíme,“ říká rakovnický patriot.
Sláva Vaic