Středočeský kraj ale už rozhodl a dál jednat nechce
Stále bojují o zachování lokálky
RAKOVNICKO. Starostka obce Čistá Blanka Čebišová i nadále bojuje za zachování vlakových spojů na trati Rakovník – Kralovice. Středočeský kraj ale už další debaty odmítá. Nepomohla zatím podpora starostů, Plzeňského kraje ani ministra dopravy. Starostka se však nevzdává a spojení pro občany chce uhájit.
Už jsme psali o tom, že vznikla petice o zachování lokálních tratí, které se rozhodl Středočeský kraj k prosinci letošního roku omezit nebo zcela zrušit. A také o jednání, které proběhlo v září na vlakovém nádraží v Čisté, kde lokálky podpořil i ministr dopravy Karel Havlíček. Nic z toho ale středočeské radní nepřesvědčilo. Proto Plzeňský kraj, který o zachování spojů také usiluje, sjednal další schůzku dotčených institucí.
Neochota jednat
„Byla jsem na Plzeňském kraji, kde proběhlo jednání mezi radním pro dopravu Plzeňského kraje Pavlem Čížkem a radním pro dopravu Středočeského kraje Petrem Boreckým. Dále byli přítomni zástupci organizátorů dopravy Plzeňského kraje POVED a zástupce středočeské IDSKy. Hovořili také starostové Kožlan, Kralovic a Mladotic. A dopadlo to tak, že hned v úvodu pan Borecký řekl, že otevírat otázku zachování lokálek nebude. Že je to takto schválené.“
A argumenty jsou stále stejné – vlak nahradí autobus, který je podle radních ekologičtější a ekonomicky výhodnější. S tím starostka Čisté nesouhlasí. „Vlak je rychlejší. Nestojí nikde v zácpě, nic ho na silnici neomezuje. Pro řadu lidí je pohodlnější a určitě je ekologičtější než autobus.“
Turistické spoje
Vlaky na trati vedoucí na Plzeň tak budou od prosince jezdit pouze během platnosti letního času, a to jen o víkendech. Vypraven bude historický vlak, který bude vyjíždět z Masarykova nádraží v Praze. „Je to vlak pro turisty, kteří se podívají do Mariánské Týnice. Není pro občany cestující do práce, do školy, je to pouze turistický vlak,“ připomněla Blanka Čebišová.
Ušetřit, a přesto zachovat
Kraj po celou dobu říká, že zrušením 12 vybraných tratí ušetří 52 milionů korun. Vedení Čisté proto navrhlo omezení spojů, a to na pět párových denně, tak aby byla občanům z obcí na trati zajištěna doprava do škol, do práce a odpoledne zase zpět. Kolik by stála takto ponížená doprava, ale nikdo neví.
„Žádali jsme paní hejtmanku a zastupitele, aby podle toho nechali přepracovat finanční analýzu, aby bylo zřejmé, kolik by po této změně bylo potřeba doplatit. A to jsme nedostali. Oni byli rozhodnutí a vůbec se tím nezabývali,“ řekla a dodala: „Určitě bychom na vlakovou dopravu přispěli. Středočeský kraj podle nových standardů dopravní obslužnosti požaduje po obcích doplatek i za vlakové obce, což dřív nebývalo. Kdybychom věděli, kolik by stál doplatek těchto spojů, tak bychom se o tom mohli bavit. Ale my jsme nikdy nedostali nabídku, kolik by to stálo.“
Nevzdávají to
Čistecká starostka se ale nevzdává a otázku zachování lokálky hodlá i nadále znovu otevírat. „Jsem stále ve spojení s odborníky, s dalšími starosty a určitě podnikneme nějaké další kroky,“ řekla. Jestli ji, další starosty a především občany Rakovnicka na kraji vyslyší, se ukáže v příštích měsících.
Renáta Fryčová