Foto

Vlak si prošli také žáci ze Základní školy v Novém Strašecí.

Revolution Train – interaktivní prevence proti drogám

Drogový vlak opět v Rakovníku

RAKOVNÍK. Do Rakovníka opět přijel Revolution Train, který mohly navštívit stovky dětí ze základních škol Rakovnicka, ale i široká veřejnost. Letos ve vlaku přibylo několik novinek a chystá se i nový návazný program. Za cíl má jediné – aby děti věděly, co drogy mohou způsobit.

Revolution train přijel do Rakovníka poprvé před čtyřmi lety, a to i díky řediteli rakovnické policie Jiřímu Šilerovi, který oslovoval starosty a ředitele škol, aby se do této prevence zapojili. „Teď už to běží samo a starostové, ředitelé škol nebo preventisté se sami podílí na organizaci návštěv. Školy to vítají a toto téma jen tak nepustíme. Drogy tu byly a budou,“ říká.

Policisté průvodci

Ve vlaku mohou žáci zhlédnout skutečný příběh party dětí, která se dostala k drogám. Vše je doplněno dalšími souvisejícími prvky, jako je nabouraný automobil, policejní stanice nebo snímky lidských orgánů, které drogy postupně mění, takže děti mohou příběh vnímat všemi smyly.

Navíc na prohlídku vlaku navazuje další program – To je zákon, kámo, který probíhá už v samotných školách. „Oprašujeme to, co už jednou slyšeli. Takže oprašujeme paměťovou stopu, tak aby byla nesmazatelná,“ vysvětluje Jiří Šiler.

Ve vlaku přibylo hned několik novinek, mezi nimi strom života nebo sociální klubovna. A také letos poprvé vlakem prováděli policisté z Rakovnicka v civilu, kteří mají na rozdíl od pedagogů s drogovou problematikou vlastní zkušenosti. „Dostali jsme nabídku a následně byli proškoleni. Provádíme v civilu, protože to na děti lépe působí. Do škol, v rámci programu – To je zákon, kámo, pak už chodíme v uniformě,“ říká policista Tomáš Pešek.

Skutečný příběh

A na děti interaktivní příběh rozhodně zapůsobil. Potvrdili nám to i žáci ze základní školy Lány. „Na příběhu se mi líbilo, že jedna holka se z těch drog dostala a že závislým lidem někdo může pomoci,“ říká Vojtěch Klusák. „Mě nejvíce vyděsilo, když ten kluk začal být hodně závislý a začal být v extázích,“ vypráví Jakub Náprstek. „Mě zaujaly ty orgány, jak se postupně měnily k horšímu,“ říká Adam Staněk. „Mě vyděsilo, jak kradli, jak žili a že kvůli drogám i zabili,“ popisuje Filip Štros.

A proč je podle ředitele rakovnické policie taková prevence důležitá? „Přemýšlíme ve větších souvislostech, vlak sem nejezdí proto, abychom měli větší objasněnost a na ulici méně drog, ale kvůli prevenci. Na 600 dětí má další důkaz o tom, že dospělí lidi to myslí s prevencí vážně. A díky vlaku jim máme šanci ukázat, že to takhle vážně myslí všechny složky IZS. Protože jediná složka, která tady chybí, je záchranná služba, která se spíše podílí až na té závěrečné fázi,“ vysvětlil.

S drogami jsme na tom v Rakovníku stejně, jako v každém jiném menším městě. „Jakmile si budeme myslet, že tu drogy nejsou, tak je to jen o tom, že nemáme informace. Ale dělat z Rakovníka nějaké drogové město, to bych byl asi proti,“ říká Jiří Šiler.

Vlak má také několik návazných programů. Ve školách to je už zmíněný projekt To je zákon, kámo. Ale chystá se i hra pro rodiče s dětmi. „Za několik měsíců chystáme pro rodiče s dětmi, kteří byli ve vlaku, hru – policejní pátračka. Přijdou na základní stanoviště a pak budou po Rakovníku hledat 12 záchytných míst, kdy pomocí aplikace budou nacházet indicie a pomocí nich drogového dealera. Pokud se jim to podaří, dostanou diplom malého detektiva. Na to se váže další program, který ukazuje rozdíl mezi přestupkem a trestným činem,“ prozradil zakladatel projektu Pavel Tuma.

Sociální klubovna

A aby prevence fungovala po celý rok, autoři projektu vymysleli pro děti program, kterým zaženou nudu a ještě se stanou prospěšnými. Projekt odstartuje na začátku příštího roku. „Chceme, aby se děti scházely a dělaly dobré věci pro město. Proto chceme založit sociální klubovnu. Děti se v klubovně rozhodnou, že si v útulku půjčí psa, dovedou ho do domova seniorů, tam s ním stráví dvě hodinky v rámci nějaké terapie a pak ho vrátí zpět. Tím pomohou pejskovi i seniorům. Za to v naší aplikaci dostanou kredit a my ten kredit pak vyměníme za tablety a počítače,“ zve autor projektu.

Renáta Fryčová

« Zpět