Výnosy a kvalita jsou jedny z nejhorších v republice
Žně jsou zdárně u konce
RAKOVNICKO. Pole už jsou takřka sklizená a zemědělci z Rakovnicka počítají výnosy. Radovat se však nemohou, úroda je horší než v předchozích letech a oproti kraji i republice je na tom Rakovnicko o dost hůře. Podobné je to i s kvalitou. Zemědělcům tak mohou pomoci jen současné vysoké výkupní ceny.
Sklizeny jsou obiloviny i řepky. Probíhá sklizeň chmele. Co ještě chybí sklidit, je žito, oves a tritikále (kříženci ovsa a žita pozn. red.). Ale z výnosů se zemědělci z Rakovnicka příliš neradují. Zatímco republikový průměr u obilovin činí 6,11 tun, na Rakovnicku je to 5,96 tun a loni to bylo 6,28. Největší rozdíly jsou pak u řepky, kde republikový průměr výnosů je 3,11 tuny, na Rakovnicku 2,6 tuny.
Opět pod republikovým průměrem
„Průměrný výnos pšenice je na okrese 6,2 tuny, loni to bylo 6,51. Ozimý ječmen má výnosy 5,77 tun, loni 6,46. Jarní ječmen letos 4,97 tun, loni 4,87. Takže u většiny komodit jsou letos výnosy podstatně nižší,“ vypočítává předseda Agrární komory Rakovník Jaroslav Mikoláš. A zemědělce netrápí pouze nižší výnosy, ale také kvalita. „Kvalita v rámci republiky není špatná, ale na Rakovnicku to špatné je. V podstatě většina pšenice je krmná, potravinářské je málo. Stejně je tomu u ječmene, kde na okrese de facto chybí sladovnický ječmen, všechen je krmný,“ vysvětlil.
Lepší výkupní ceny
Ale zemědělci na tom příliš tratit nebudou. Rozdíl v ceně u krmné a potravinářské pšenice činí zhruba 150 až 200 korun za tunu. „Cena obilovin šla nahoru. Hodně zemědělců má sice prodáno dopředu, ale přece jen část úrody jim zbyla a nyní už prodávají za lepší ceny. Takže i tu kvalitu to kompenzuje. To samé platí u řepky, kdy jsou nyní ceny extrémně vysoké, ale příliš jí zemědělcům na pozdější prodej nezůstalo,“ prozradil.
Na vině je počasí
Za špatnou úrodu může jednak počasí a tím pádem i o zhruba dva týdny opožděné žně. To zapříčinilo snížení objemové hmotnosti a pádového čísla (ukazatel kvality, pozn. red.). „Do půlky května tu bylo sucho a velké chladno. Duben byl velice chladný a mrazy tu byly výrazně vyšší než jinde v republice. Pak přišly deště, ale těch zas bylo přes míru. Například tady v Lišanech napršelo do konce srpna více srážek než běžně za celý rok. Takže došlo k tomu, že srážky byly spíše na obtíž,“ upřesnil Jaroslav Mikoláš.
Chmel bude dobrý
Letos je ale všechno jinak. Obvykle po žních začínaly chmele a pak se zasévaly na polích ozimé odrůdy. „Teď končí chmele, takže tu byla kumulace prací, na což taky nejsme zvyklí. Vždy byly žně, pak pár dnů klid a pak začaly chmele. Teď to bylo vše dohromady. Takže i pro podniky to bylo náročné.“
Chmel by měl podle Jaroslava Mikoláše dopadnout dobře. Přesto, že ho výrazně poškodily kroupy, klimatické podmínky mu přály a hlávky jsou takové, jaké být mají.
Setí obilovin
A zemědělci si neodpočinou ani po chmelích. Čeká je setí zimních odrůd. „Teď se dosila řepka. Takhle pozdě jsme řepky nikdy neseli, až 20% je zaseto po agrotechnické lhůtě,“ vysvětlil. Seje se také ozimý ječmen a za pár dnů se začne s pšenicemi. Takže letos žně plynule přecházejí do setí obilovin.
Renáta Fryčová