Vyčištěnou vodu chtěli používat jako technickou

Posílili zdroj pitné vody

VELKÁ BUKOVÁ. V posledních letech trápí nejen obce z Rakovnicka nedostatek pitné vody. Ten se snaží vyřešit posílením zdrojů. Stejně je tomu ve Velké Bukové, kde dokončili projekt na posílení vodárenské soustavy s úpravnou vody. Nyní jsou před stavbou kanalizace. Současně s ní chtěli postavit i okruh pro technickou vodu. Jenže legislativa to obcím neumožňuje.

Vodovodní síť už mezi válkami

Sucho na Velké Bukové bylo odnepaměti. Dokládá to například i kronika, která se zmiňuje o tom, jak sedlák Kratina daroval občanům sochu sv. Václava. Stojí na místě, kde se při suchu rozdávala pitná voda. Rozvody vody tu vznikaly už někdy mezi válkami. Tím, jak přibývali obyvatelé a zejména sedláci, byla spotřeba vody čím dál vyšší, a tak v obci vznikaly obecní studny a následně byly budovány vodárny a pokládáno vodovodní potrubí. „Takže tu byl obecní vodovod, ale chyběla vodárenská soustava, jaká by podle všech předpisů měla být. A protože počet obyvatel narůstá a chceme pro ně mít dostatek vody a udržet původní zdroje, byla snaha najít nějaký vydatnější zdroj,“ vysvětlil starosta obce Pavel Moucha.

Hledání zdroje

Už jeho předchůdci se snažili najít nové zdroje pitné vody, ale ty byly buď málo vydatné nebo voda nebyla kvalitní. „Díky podpoře ze státního fondu životního prostředí se nám podařilo udělat průzkumný vrt. Měli jsme vytipovaná tři místa a jedno se vybralo,“ řekl.

Jeden vrt by byl daleko od obce, další na nejideálnějším místě neměl zase dostatek vody. Když se konečně našel vhodný zdroj, zadala obec výběrové řízení. Vybrali firmu a za 6,5 milionu korun postavila úpravnu vody a vodovodní potrubí do obce, které měří více jak jeden kilometr.

Přípojka i úpravna jsou hotové. Nyní čeká firmu ještě následná úprava komunikací. „Budeme žádat o kolaudaci objektu. Ještě čekáme na poslední vzorky upravené vody, abychom požádali hygienu o stanovisko. Zatím je úpravna ve zkušebním provozu,“ doplnil starosta. Následovat bude rozšíření hlavního řádu pro domovní přípojky pro bytovky a domy ve spodní části obce, případně sloučení a regulace dvou na sobě nezávislých vodovodních okruhů.

Tento vrt budou Bukovští používat jako doplňkový zdroj vody. V obci nyní využívají tři zdroje a pokud by byl vody nedostatek, automaticky by dočerpával vodu tento nový zdroj. „Doufám, že jsme tak problémy s akutním nedostatkem vody zažehnali,“ míní Pavel Moucha.

Chtěli šetřit vodu

A nyní stojí před stavbou kanalizace. Projekt je hotový, ale když zažádali o stavební povolení, museli ho rozdělit. Projekt totiž počítal s tím, že část vyčištěné vody se vrátí do samostatného okruhu jako voda technická. Lidé by ji mohli využívat na zalévání trávníků či mytí automobilů. S tímto řešením by byla Velká Buková vůbec první obcí v republice. Jenže nastal problém.

„Má vize byla taková, že polovinu pitné vody, kterou spláchneme a pustíme pryč, můžeme využívat jako vodu technickou. Jenže hygiena nám nedala souhlasné stanovisko. Začal jsem to řešit a dostal jsem se až do Ústavu národního zdraví, oddělení pitné vody. Tam je vedoucím pan profesor Kožíšek. Vysvětlil mi, že se připravuje nová legislativa a neví se, zda se jako technická voda bude moci používat ta z myček a praček. Navíc se do takového okruhu nesmí dostat voda z toalet,“ popsal starosta.

Jenže vodu v kanalizaci nelze prakticky oddělit. Navíc riziko, že by někdo použil vodu na něco jiného, než je určena, je pro obec vysoké. A tak z tohoto nápadu, který by šetřil pitnou vodu, nakonec sešlo.

Gravitační kanalizace

Z projektu na kanalizaci tedy tuto část vyjmuli a znovu žádají o stavební povolení. Kanalizace by měla být v obci spádová, jen několik domů bude muset mít přečerpávací nádrž.

„Nechali jsme si udělat studii na optimalizaci odkanalizování obce. Původně jsme měli totiž projekt na tlakovou kanalizaci, tak jsme museli dokázat, že u nás voda teče z kopce. Firma nám posoudila tři varianty – spádovou kanalizaci, podtlakovou kanalizaci a tlakovou kanalizaci. Ta by byla sice nejlevnější, ale je tam daleko více technických rizik. Spádová kanalizace byla hned v závěsu a když se posoudí ekonomická a technická náročnost, tak nám z toho nejlépe vyšla právě gravitační kanalizace,“ vysvětlil starosta.

Renáta Fryčová

« Zpět