Zemědělci hlásí nižší výnosy i horší kvalitu
Žně jsou letos výrazně zpožděné
RAKOVNICKO. Na polích i silnicích už můžete vidět kombajny, které mají za úkol sklidit letošní úrodu. Žně jsou ale výrazně zpožděné. Kvůli deštivému počasí se musely dokonce na týden zastavit. Navíc plodiny mají nižší výnosy i celkovou kvalitu. Na vině je počasí.
Žně začaly už v červenci. Sekalo se ale pouze do 30. července, první týden v srpnu měli zemědělci pauzu. Ne proto, že by sami chtěli. Pole byla podmáčená a těžkou technikou na ně nešlo zajet. Nyní se seká dále, ale sklizeň jde pomalu a výnosy jsou nižší než loni.
Sklizen je pouze ječmen
„K pátku 13. srpna byl ze 100 % sklizený ozimý ječmen. Výnos je letos 5,77 tun, loni to bylo 6,43 tun. Takže celkový výnos této plodiny je o sedm metráků nižší než loni. Navíc má ozimý ječmen špatnou kvalitu a extrémně nízkou objemovou hmotnost,“ říká předseda Okresní agrární komory Rakovník Jaroslav Mikoláš.
Rozdíly v kvalitě
Ještě hůře je na tom řepka. Sklizeno je 80 %, přičemž loni ke stejnému datu bylo sklizeno o 15% více. Letošní výnos je zatím 2,85 tun, loni to bylo 3,45 tun. „To je o 18% nižší výnos než loni. A jsou zde velké rozdíly ve výnosech mezi jednotlivými částmi okresu. Někde totiž na konci června poškodily úrodu kroupy a vichřice. Následkem toho došlo k lehnutí porostů a nouzovému dozrávání. A protože byly porosty polehlé a bylo deštivé počasí, došlo k jejich zapaření a tím se výrazně rozšířily houbové nemoci. Takže i olejnatost je v různých částech odlišná,“ vysvětlil předseda.
Na pšenici se stále čeká
Zatímco loni byla pšenice sklizena ze 76 %, letos je posekáno pouze 14 %. Největší plochu zabírá ozimá pšenice, kde je dokonce o tunu nižší výnos než loni. Zatímco loni zemědělci hlásili výnos 6,67 tun, letos je to pouhých 5,69 tun. „Pšenice jsou dost vymáčené, zrno je drobné a má nízkou objemovou hmotnost. Bohužel, velké procento dosud sklizené pšenice padá do krmného obilí. Ale jsme teprve na začátku, tak snad se situace postupně zlepší,“ řekl Jaroslav Mikoláš.
A další problém je ten, že po obilovinách se seje řepka, která se v této době už seje naplno. Jenže letos to nejde, protože porosty ještě nejsou sklizené. Takže podle zemědělců bude problém zasít dostatečnou plochu ozimých řepek kvalitně a včas.
Hodně plevele
Ani s mákem to letos nevypadá dobře. Sklizena je zatím malá část ozimého máku a zemědělci čekají na teplé počasí, aby sklizeň této plodiny mohli naplno zahájit. „Tady je zase problém s plevelem. Deštivé počasí přineslo druhotné zaplevelení, a protože nejsou žádné chemické přípravky, které by tyto plevele mohly likvidovat, musíme se sklizní počkat.“ Už teď ale zemědělci vidí, že makovice mají méně semen a ty jsou menší než obvykle.
Chladný duben
A čím to je? Podle Jaroslava Mikoláše za kvalitou letošní sklizně stojí počasí. „Duben byl extrémně chladný, byl to nejchladnější duben za posledních 60 let. To se přeneslo až do začátku května, kdy tu ještě byly mrazy. Zároveň byl duben také výrazně suchý. V květnu a červnu bylo počasí sice příznivé, ale to už sklizeň nezachránilo,“ míní předseda a dodává: „Paradox je ten, že Rakovnicko je sice jedna z nejsušších oblastí ČR, ale letos jsme měly v určité době srážek nadbytek a to se negativně projevilo na výnosech. Budeme hledat i další souvislosti, proč to takhle bylo a výsledky nejsou takové, jaké jsme očekávali.“
Renáta Fryčová