Žen šachistek je méně, ale jsou
RAKOVNÍK. První ročník Jiráskova memoriálu se začal hrát v létě 1989, takže patří k nejstarším turnajům v ČR. Celý uplynulý týden měřili příznivci jedné z nejstarších deskových her svoje síly v domě osvěty při 33. ročníku turnaje.
„Náš sport neexistuje bez obyčejných šachistů. Proto, když zemřel rakovnický učitel matematiky Josef Jirásek, řekli jsme si, že turnaj pojmenujeme raději po něm, než po nějakém slavném hráči bez vazby na Rakovník,“ vysvětluje hospodář Šachového klubu Rakovník Jaroslav Satranský, který je současně hlavním rozhodčím turnaje. Toho se letos zúčastnilo 33 šachistů.
„Během devíti kol můžou hráči získat body v mezinárodním bodování ELO (výkonnost šachisty). Každý den hrají jednu partii, která zpravidla trvá tři až šest hodin,“ přibližuje. I když má turnaj mezinárodní charakter, ta tam je doba, kdy jej navštěvovali šachisté z mnoha států Evropy. Dnes je místem potkávání šachistů z Česka. „Máme tu soutěžící z Karlových Varů, Prahy, Teplic, Klášterce... Často se tu sejdou staří kamarádi. Občas se stane, že dají každý šest až deset tahů, dohodnou se na remíze a mají odpočinkový den,“ říká Jaroslav Satranský.
V zápalu boje nad šachovnicí jsme zde zastihli i nejmladší členy rakovnického klubu Lukáše Litavského a Lukáše Hocka. K místním mladým šachistům patří také Adam Stružka, hrající za Český Lev Kolešovice.
Mezi šachovými stolky nešly přehlédnout ani dvě dámy z rakovnického klubu – Veronika Vaňková a Jana Pokorná. „Žen šachistek je méně, ale jsou. Zpravidla přestanou hrát, když přijde rodina. Když ale děti dorostou, často se ke hře vracejí,“ směje se rozhodčí.
Podle Jaroslava Satranského si u nás „zlatý věk“ šachy prodělaly před revolucí 1989. Dnes díky celorepublikovému zaměření na mládež počty šachistů opět rostou. „Náš mládežnický kroužek trénuje pod hlavičkou DDM. Takže pokud máte zájem přivést sem svoji ratolest, kontaktujte DDM nebo přímo náš šachový klub. Více najdete na webovkách sachyrakovnik.cz,“ vybízí Jaroslav Satranský.
Sláva Vaic