Nedostatek v lesích, příležitost obchodníků

Co může za vysokou cenu dřeva?

RAKOVNICKO. Zatímco loni jsme psali o tom, že cena dřeva jde kvůli kůrovcové kalamitě rapidně dolu, letos je tomu právě naopak. Ještě na začátku roku byly ceny za prodej dřeva i dvaapůlkrát nižší, než jsou nyní. A jak jsme zjistili, může za to absolutní nedostatek tohoto materiálu.

Nejvíce zasáhla kůrovcová kalamita Česko v posledních dvou letech. Přesto, že pokud se napadané dřevo kůrovcem rychle zpracuje, dá se použít pro průmyslové zpracování, firmy, města, obce a další vlastníci lesů ho nedokázali prodat velkým zpracovatelům. Ti měli totiž přeplněné kapacity, a tak se dřevo s kůrovcem nechávalo přikryté v lese a prodávalo se za nízkou cenu jako palivo.

Jako jiná souška

„Dřevo napadané kůrovcem lze použít ale i jinak, než jen na topení. Kůrovec žije v lýku, tedy mezi dřevem a kůrou, kde jsou živiny, a tak strom zahubí. Takže pokud tam nejsou další kvalitativní nedostatky, jako je hniloba, křivost a suky, tak bez ohledu na to, jestli to je souše ze sucha nebo kůrovce, tak se to vyrábí jako kulatina pro průmyslové zpracování,“ vysvětlil ředitel rakovnických městských lesů Jiří Lengyel.

Jenže dřeva bylo hodně a kůrovce velké pily nechtěly. Cena za toto dřevo šla rapidně dolů. A jelikož se kácelo po nejrůznějších kalamitách, i zdravého dřeva bylo dost. Nikdo ale netušil, že za pár měsíců tomu bude jinak. „Lidé si zvykli na nadbytek dřeva z lesa, ale tam už není, dřevo bude scházet, proto se zdražuje,“ řekl.

Rapidní nárůst

Zatímco ještě na jaře jste koupili kubík řeziva za 6,5 tisíce korun, dnes za něj zaplatíte 8 až 10 tisíc korun. A cena, zdá se, stále poroste. Protože není kde brát, zpracovatelé stále nemají kapacity a odběratelé se doslova předhánějí v tom, kdo koupí více.

Stejné jako před sedmi lety

Dalo by se říci, že cena stoupla až 2,5 krát. Podle Jiřího Lengyela to jsou ale obvyklé ceny, které platily ještě před několika lety. „Je to cena stejná jako v roce 2014. To byl poslední rok, kdy podle nás, vlastníků lesů, byly normální výkupní ceny. Pak to šlo razantně dolů,“ připomíná Jiří Lengyel.

Kůrovec je vytěžen

Podobný názor na věc má i zpracovatel dřeva – René Čermák, majitel pily v Lišanech. „Ceny se vyšplhaly takhle vysoko proto, že dříví dochází a všichni reagují na poptávku a ten výpadek potřebují nějak dohnat. Navíc kůrovec je v podstatě na Rakovnicku i ve Středočeském kraji dotěžený, ale třeba na Sázavě je toho stále dost,“ vysvětlil.

Rozdílné ceny

Navíc za vysokou cenou podle něj stojí i obchodníci, kteří se na této situaci snaží vydělat. „Poptávka je hodně veliká a lidé se na ceny ptají, protože jsou opravdu rozdílné. Například nedávno jeden pán koupil tady na Rakovnicku trám určitých rozměrů za 1400 korun, u nás by za něj dal 380 korun. Takže jsou tu obrovské rozdíly,“ upozornil René Čermák.

Renáta Fryčová

« Zpět