Zvětšily se rozdíly mezi žáky, školy nabízejí i prázdninové kempy
Končí nestandardní školní rok
RAKOVNICKO. Tento školní rok se jistě zapíše do historie vzdělávání. Je to vůbec poprvé, co žáci strávili převážnou část výuky doma a vzdělávali se online. Jestli nastalo nějaké zhoršení, nelze podle ředitelů jednoznačně zhodnotit. Také opakování ročníků se nevymyká normálu. Dalo by se tedy říci, že žáci se s i touto nestandardní formou výuky úspěšně poprali. „Letošní školní rok nebyl ani zrušen, ani zkrácen, takže učitelé a žáci jej strávili v plném rozsahu a bylo na každém, jak k výuce ať již prezenční nebo distanční přistoupil,“ zhodnotil ředitel 3. základní školy v Rakovníku Jan Křikava.
Plusy a mínusy distanční výuky
To ale neznamená, že by se distanční výuka nijak na znalostech žáků neprojevila. „Pochopitelně se určitě uzavření škol a distanční výuka projeví na znalostech žáků. Především na encyklopedických faktech. Také se určitě projeví například na psaní, pravopise a dalších věcech, které nešlo tolik upevnit či fixovat. Na druhou stranu se žáci naučili hodně nového a někteří pokročili v přístupu, samostatnosti a dalších svých kompetencích,“ myslí si ředitel lubenské základní školy Radek Vyskočil.
A fyzické odloučení od školy se projevilo i v jiných oblastech. „Asi vážnější dopady však měla distanční výuka na jejich návyky a motivaci. Zvětšily se rozdíly mezi žáky a ukázalo se, jak je prezenční výuka nenahraditelná. O konkrétních mezerách, které žáci mají, bych nechtěl spekulovat, to je na delší rozbor. Každopádně efektivita distanční výuky se s tou prezenční vůbec nedá srovnávat, takže třeba na procvičení, opakování a upevňování učiva bylo méně času. Zas ale na druhou stranu v některých oblastech, jako je IT, se všichni aktéři posunuli astronomicky,“ vysvětlil ředitel 1. základní školy v Rakovníku Karel Folber a dodal: „V této souvislosti se spíš otevřela otázka týkající se známkování, poskytování zpětné vazby.“
Nešlo o to, něco dohnat
Aby se žáci s nedostatky vyrovnali, upravovaly některé školy i systém vzdělávání. „Školní rok neproběhl standardně a tomu odpovídají i výsledky práce žáků napříč všemi třídami a předměty. Tedy jejich znalosti a dovednosti. Při veškeré snaze ze strany vyučujících i větší části žáků a rodičů nemůže distanční výuka svojí kvalitou dlouhodobě nahrazovat každodenní práci s žáky ve škole. Pro vyrovnání nedostatků, doplnění některého učiva jsou upravovány vzdělávací obsahy jednotlivých předmětů a ročníků,“ vysvětlil ředitel 2. základní školy v Rakovníku Zdeněk Brabec.
Ti, co si mysleli, že vynechané učivo doženou, až se školy otevřou, byli na omylu. „Učivo jsme se po návratu žáků k prezenční výuce nesnažili takzvaně dohnat. Všechno chce svůj čas a někdy méně je skutečně více. Klasifikace je srovnatelná s loňskou na konci školního roku. Kdo byl zvyklý pracovat, pracoval, kdo nepracoval vloni, nepracoval ani letos. Mnozí žáci se v průběhu distanční výuky naopak projevili velice dobře, zřejmě jim vyhovoval volnější režim, více klidu na práci. Příjemně nás překvapili,“ řekla ředitelka luženské základní školy Miroslava Pechová.
Letní kempy
Některé školy letos nabízejí žákům i letní kempy. „Doučování žáků jsme prováděli v rámci pedagogické intervence, v příštím roce žákům nabídneme totéž. Na doučování žáků jsme zvyklí, nepotřebujeme žádný zvláštní pokyn. Kdo chyběl z jakéhokoliv důvodu ve škole, určitě měl a bude mít možnost doučování.
V průběhu léta nabízíme žákům z 1. stupně možnost zúčastnit se akce „Léto ve škole.“ Nejedná se o doučování, ale je to snaha pomoci rodičům, kteří již nemají dovolenou a nemají kam své děti v době prázdnin umístit a samozřejmě hlavně pro děti, aby si mohly prázdniny mezi svými kamarády perfektně užít,“ řekla Miroslava Pechová.
Podobně tomu bude i letos v létě v Lubné. „O letní prázdniny jsme naplánovali zapojení do akce Letní kempy AŠSK 2021, což je státem placený program na posílení vztahů, sportování a i doučování. Ale na základě her, komunikace v cizím jazyce s rodilým mluvčím, s pokusy a bádáním,“ vysvětlil Radek Vyskočil. Jinde ale chtějí, aby si děti prázdniny naplno užily a také pedagogové si mohli po tomto náročném roce užít dovolenou.
Přání do budoucna
Všichni se ale shodují a přejí si, aby příští školní rok byl zase takový, na jaký jsme zvyklí. „Velmi by samozřejmě prospělo, kdyby příští školní rok probíhal standardně, tedy v lavicích, bez roušek a testování,“ dodal Karel Folber.
Renáta Fryčová