
Takto měla vypadat hala podle původního záměru.
Ani změna záměru občany nepřesvědčila
O hale rozhodne referendum
RYNHOLEC. Rynholecké čeká za pár dnů místní referendum. Rozhodnout mají o tom, zda v lokalitě na Armádě, na místě bývalého dolu ČSA, vyroste průmyslová hala. S referendem ale nepřišlo vedení obce. Vyvoláno bylo poté, co občané předložili petici s tím, že ho požadují.
Lokalita na Armádě je de facto rynholeckou průmyslovou zónou. Stejně tak je i východní okraj obce zanesen v územním plánu. Proto když přišla zhruba před rokem a půl nabídka na odkup takřka 8 hektarů nevyužitého obecního pozemku pro stavbu skladovacích prostor za částku 41,8 milionů korun, nebyli rynholečtí zastupitelé proti. Obec má už dokonce s investorem podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí.
Halu nechtějí
Jenže pak přišlo na řadu Zjišťovací řízení vlivu stavby na životní prostředí a o záměru se dozvěděli občané. Na základě toho pak vznikla petice proti výstavbě haly a možnosti rozhodnout o osudu pozemku v referendu, kterou podepsalo dostatečné množství občanů nebo majitelů nemovitostí v obci. Mezi nimi také občané Vašírova. Nesouhlasná stanoviska k záměru zaslaly i město Nové Strašecí a obec Lány.
Původně měla na haldě vyrůst hala o rozměrech 253 x 109 metrů a výškou 20,9 metrů. Přes den by do haly mělo přijet 424 osobních automobilů a 244 nákladních, v nočních hodinách pak 244 osobních a 48 nákladních automobilů. Projektanti ale na podzim minulého roku zjišťovací řízení ukončili a nyní přišli se změněným záměrem. Ten počítá s nižší výškou hal i s menší hustotou nákladní dopravy.
Petice a referendum
Ale ani to místní neuklidnilo. „Pro nás, pro přípravný výbor a spoustu lidí žádná únosná varianta není. My tam nechceme žádnou halu. Doprava tu bude i bez haly stále enormní. Je plánované další rozšíření výroby v současné průmyslové zóně, takže další hala nám přijde jako veliký zásah do obce,“ vysvětlil člen petičního výboru Kevin Franc.
Právě proto Rynholečtí chtěli vyvolat místní referendum. Už ho sice navrhovali na jednom z veřejných zasedání, zastupitelé ale na to nebrali zřetel. „Probíhala veřejná zasedání, kterých se účastnilo o dost více lidí než obvykle. Měli tam různé názory na halu, ale ani jeden z nich neřekl, že by tu halu chtěl. Byly to názory spíše typu – pojďme udělat referendum. Zastupitelé ale zprvu referendum odmítali, tak jsme ho museli vyvolat peticí. Vytvořili jsme přípravný výbor, se kterým jsme obešli všechny občany a získali ještě asi o padesát hlasů více, než jsme potřebovali. Takže na základě naší vůle bylo vytvořeno referendum, které musí zastupitelstvo v zákonné lhůtě vyhlásit,“ řekl Kevin Franc. A referendum bylo vyhlášeno na 26. června.
Proč až po roce?
O vyjádření jsme požádali také vedení obce. „Jednohlasně se zastupitelstvo usneslo, že referendum bude. Otázka správnosti referenda je už něco jiného. Z mého pohledu je to trošičku zvláštní. Protože co se týká prodeje toho pozemku, tak se to probíralo minimálně před rokem na veřejném zasedání. A někteří ti lidé, kteří referendum iniciovali, tak na ta veřejná zasedání chodili a věděli, že developer tam plánuje postavit nějakou halu. A přesto rok po té vyvolali referendum a řekli, že halu nechtějí. To mi přijde trošičku zvláštní, zvlášť když to obec, v případě že se smlouva zruší, bude stát nemalé peníze,“ řekl místostarosta obce Milan Dvořák.
Zastupitelé si ani nemyslí, že by hala měla být nějakou velkou zátěží pro obec. „Kdybychom si mysleli, že to bude pro občany problém, tak bychom do toho nešli. Je to bývalá výsypka dolu Armáda, to znamená popel, kameny. Je to v průmyslové zóně a ta byla schválena územním plánem v roce 2002. Činnost v této průmyslové zóně probíhá celou dobu a občanům to nevadilo. A nyní najednou hala vadí. To je pak špatně pochopitelné, hlavně rok poté, co se to na veřejném zasedání projednalo a nikdo k tomu neměl žádné připomínky,“ vysvětlil místostarosta.
Názor občanů
„Zaujalo mě, že celé zastupitelstvo, kromě jednoho člověka, nechce znát názor občanů, a proto se ani k petici nepřipojili. Mám takový pocit, že by měli chtít znát názor občanů, ať je jakýkoli. Šest zastupitelů se vyjádřilo tak, že názor občanů znát nechtějí a petici pro vyvolání referenda nepodepsali. Na to, že mají zastupovat občany, mi to přijde dost bizardní,“ dodal Kevin Franc.
Renáta Fryčová