Foto

Ještě v zimě stála tramvaj na zahradě mateřské školy.

Někdejší dominanta školkové zahrady je pro část občanů nepostradatelná

Tramvaj navždy odjela z Lužné

LUŽNÁ. Znáte školku, kde by měli vlastní tramvaj? Jedna taková byla. Skoro padesát let stála vysloužilá tramvaj na zahradě mateřské školy v Lužné. A to až do 10. května, kdy odjela do skanzenu Solvayovy lomy. V Lužeňácích to ovšem vyvolalo veliké emoce, brali ji jako dominantu obce.

„Tak to je velké zklamání.“ „Tramvaj k Lužné patřila.“ „Proč nemůže zůstat ve školce? A proč bude ve skanzenu, do kterého vůbec nezapadá?“ „Kdo o tom rozhodl a z jakého důvodu?“ Takové komentáře se ihned začaly objevovat na facebookovém profilu obce po zveřejnění příspěvku o tom, že tramvaj zrovna připravují k odvozu.

Pro místní to byla o to větší rána i z toho důvodu, že o tomto plánu takřka nikdo nevěděl. A kdyby věděl, zřejmě by to vyvolalo veliké diskuze a zvedlo vlnu nevole. Stejně jako tomu bylo před osmi lety, kdy obec poprvé přišla se záměrem tramvaj ze školky odstranit. Tenkrát měla putovat do Muzea kolejových vozidel v Holešovicích.

První záchranná akce

Právě v roce 2013 ji zachránili sami Lužeňáci a nynější počin ze strany obce označují za „podraz“. „Početná skupina Lužeňáků se rozhodla za tramvaj bojovat a pro další generace ji zachránit jako kus historie Lužné a pro radost dětí. Na svolané schůzce v mateřské škole proběhla bouřlivá diskuse, a i přes upozornění vedení obce, že se nebude na opravě tramvaje finančně nijak podílet, se tito občané rozhodli tramvaj pro děti a pro Lužnou zachránit a opravit ji tak, aby byla pro děti bezpečná. Skupina nadšenců odpracovala na opravě tramvaje zhruba 800 hodin, a to převážně o sobotách a nedělích. Tramvaj obrousili, přinýtovali nové plechy, opravili střechu, místní truhlář opravil veškeré dřevěné prvky, interiér zářil čistotou po repasování a nakonec byla celá nabarvena do zářivě červené a bílé barvy. Na opravu tramvaje sponzorsky přispěly i odrostlé děti, kterým mateřská školka v Lužné dala základ do života a neuměly si představit, že zahradu školky tramvaj opustí. Náklady na tuto opravu dosáhly částky téměř 80 000 korun v podobě materiální podpory sponzorů,“ napsali v otevřeném dopise nespokojení Lužeňáci a dodali, že následně byl stav kontrolován statikem, který potvrdil bezpečnost a ohodnotil životnost tramvaje na dalších minimálně 30 let.

Tramvaj nesplňuje normy

Jenže podle revizních pracovníků tomu tak není. „Po sedmi letech do tramvaje teče, plechy jsou prorezlé, loupe se barva. Ale především nám na ni nikdo neudělá revizi. Není to totiž herní prvek a nesplňuje bezpečnostní normy,“ vysvětlil Luženský starosta Václav Kejla.

Stroj navíc ve svém majetku neeviduje ani škola, ani obec. „Takže to znamená, že když stojí na obecním pozemku, patří obci. A pokud by se tam něco někomu stalo, odpovědnost by nesla obec. Protože my jsme nezajistili to, aby to nebylo nebezpečné pro děti. A věřím, že pak by reakce rodičů byly ještě horší,“ myslí si starosta.

Několik posledních let si v tramvaji už nehrály ani děti ze školky. „Využívali jsme ji jenom jako sklad pro hračky. Protože to prostředí pro nás nebylo bezpečné. Tramvaj sice ke školce patří a bylo nám líto, že se odváží. Ale všechny učitelky máme stejný názor. Tramvaj už byla nebezpečná, takže dáme rády přednost pro děti bezpečnému hřišti,“ vysvětlila vedoucí učitelka mateřinky Miroslava Jarošová.

A děti určitě minulý týden neviděly tramvaj naposledy. „Máme slíbeno, že nám obec objedná autobus a pojedeme do skanzenu na výlet,“ dodala.

Stát bude ve skanzenu

Přebudovat tramvaj na herní prvek, aby splňovala bezpečnostní normy, je podle starosty takřka nemožné. Stejně tak umístit ji na veřejné prostranství. Tramvaj nenabídla obec ani místním, protože chtějí, aby dál sloužila široké veřejnosti. Nyní bude využívána jako čekárna s expozicí ve skanzenu Solvayovy lomy.

„Když na podzim přišla potřeba něco s tramvají udělat, oslovil jsem znovu muzeum v Holešovicích. Tam ale o tramvaj už zájem neměli. Nabídli mi tedy, že se mohou zeptat jinde. A za dva měsíce se ozvali, že by o ni měli zájem ve skanzenu, kde už jednu tramvaj mají a slouží jako stánek s občerstvením,“ vysvětlil Václav Kejla. Obec následně tramvaj skanzenu darovala zdarma neboli za odvoz.

Nové hřiště a altán

Místo tramvaje by měly děti dostat zbrusu nové hřiště. „Před pěti lety jsme tu postavili takzvané lesní hřiště, ale ani tam už herní prvky nesplňují bezpečnostní normy. Dřevo hnije a prvky jsou vyřazené. Proto jsme se rozhodli požádat o dotaci na hřiště nové,“ řekl starosta. Projekt už je hotový a nyní se čeká na schválení dotace. Náklady by se měly pohybovat okolo 2,5 milionu korun. A místo tramvaje se obec rozhodla dětem nechat postavit výukový altán s posezením, tabulí a zázemím na hračky.

Nesouhlas občanů

Jenže ani to Lužeňáky příliš neuklidnilo. Mnozí k těmto informacím neměli přístup a v zaslaném dopise také připojili vzkaz vedení obce: „Znevážili jste práci a snahu nás občanů, nezajímá vás přání a názory občanů, ale věřte, že žádné nové, moderní pergoly a altány v dětech nevychovají vztah k historii, úctu k hodnotám a lidské práci“.

Tramvaj tak rozdělila občany na dva tábory. „Je mi to líto. Nikdo nechtěl na tramvaji nijak vydělat, šlo nám jen o bezpečnost dětí. Ale věřím, že až místní nové hřiště uvidí, situace se snad uklidní,“ řekl starosta závěrem.

Renáta Fryčová

« Zpět