
Na webu ZUŠ Nové Strašecí najdete videa z distanční výuky. Pohádku O veliké řepě ztvárnila jako stínové divadlo Tereza Suchopárková – žákyně literárně dramatického oboru.
„Zvládli to skvěle,“ říká Lenka Stránská z novostrašecké ZUŠ
Distanční výuka má svoje pozitiva
Novostrašecká ZUŠ je pověstná svým rodinným prostředím. Včetně místních se sem sjíždí pětistovka děti z Krušovic, Řevničova, Mšece, Rudy nebo nedalekých Lánů. O jejich výuku se stará třiadvacet učitelů. I oni museli kvůli lockdownu přehodnotit vzorce svého chování a začít učit jinak. Zda se jim to podařilo, se ptáme zástupkyně ředitelky Lenky Stránské.
Kdo si ve škole lépe poradil s distanční výukou? Učitelé nebo žáci?
Troufám si říct, že obě skupiny se s novou situací vypořádali dobře. Už loni na jaře, si část učitelů sama od sebe našla cestu a pustila do on-line výuky. Na jejich zkušenosti pak od září navázali ostatní. V distanční výuce je bohužel určitý rozpor, že pro žáky není povinná, pro učitele ano. Naštěstí těch případů, kdy nám rodiče řekli, že vedle zajištění dopolední školní výuky už odpolední výuku v ZUŠ z časových důvodů nedávají, bylo minimum.
On-line výuka vyžaduje jisté vybavení…
S tím jsme si poradili bez problémů. Většina výuky probíhala přes aplikaci WhatsApp v mobilních telefonech, což je snadno dostupné pro žáky i učitele. U kolektivních oborů jsme vyučovali přes Google Meet.
Tady bych chtěla ocenit přístup některých kolegů, kteří se běžně na těchto aplikacích a platformách nepohybují, že výuku na dálku zvládli skvěle.
Jakou zkušenost jste udělala vy sama?
Vyučuji taneční obor. Kromě on-line výuky jsme s kolegyněmi posílaly dětem úkoly nebo výuková videa. Pokud vím, tak videa dělali skoro všichni. Některé ukázky můžete vidět na našich webovkách nebo facebooku.
Jakou jste měla zpětnou vazbu, že žáci úkol splnili?
Ti starší si sami udělali videonahrávku a poslali mi ji. U těch mladších záleželo na rodičích. Já jsem jim pak psala slovní hodnocení mailem. Takto to dělali i výtvarníci. Často si žáci měli jen poslechnout zaslanou hudbu, a vytvořit k ní vlastní choreografii.
Jak probíhala výuka ve školních orchestrech a kapelách?
Máme zde lidový soubor Lísteček, jazzovou kapelu Los Šramlos, soubor zobcových fléten, kytarový soubor, dechový orchestr, pěvecký sbor, bubenickou skupinu a rytmický orchestr, kde pracují na základě metody ORFF – propojení hudby, slova a pohybu.
Ani v jednom případě se nejednalo o plnohodnotnou výuku. Spíš o nácvik jednotlivých partů nebo souhru ve dvou nástrojích. Jedna paní učitelka posílala dětem klavírní základ a děti k němu dohrávaly svůj nástroj. Výuka spočívala i v poslechu nahrávek. Máme zde jednu třídu, které funguje jako nahrávací studio. Tady si učitelé mohou s pomocí odborně zdatného kolegy připravovat nahrávky.
Zastavme se ještě u rodičů. Jak se oni sžívali s distanční výukou svých ratolestí?
Rodičům budeme v nejbližší době zasílat dotazníky, ve kterých zjišťujeme jejich připomínky a podněty k výuce. Z některých reakcí už teď víme, že to pro ně byla zajímavá zkušenost. Při prezenční výuce s žákem na hodině nejsou, takže přesně nevědí, co má jejich dítě doma cvičit. Teď byli zpravidla u toho, což mělo pozitivní dopad na výuku. Podobnou zpětnou vazbu teď vyhodnocujeme i u učitelů.
Na co učitelé nejvíce poukazovali?
Kolegyně, která vyučuje flétnu, mi říkala, že při on-line výuce jí večer ze zvuku nástroje doslova třeští hlava. Musela jsem jí dát za pravdu. Digitální přenos ‚ořeže‘ některé frekvence a tón se po čase stává nepříjemným. Je to problém i u jiných nástrojů. Na druhou stranu učitelé poukazovali, že distanční výuka má i svoje pozitiva. Zejména ve větší samostatnosti a tvořivosti žáků. To mohu potvrdit u tanečního, výtvarného i literárně dramatického oboru. Učitelům výtvarného oboru se v rámci distanční výuky letos podařilo připravit 4 žáky k talentovým zkouškám na střední výtvarné školy. Všichni čtyři byli na školy přijati.
Zaznamenali jste úbytek žáků?
Bohužel asi deset dětí u oborů se skupinovou výukou to vzdalo, s tím, že se přihlásí od nového školního roku. Ostatně zápisy už v tuto chvíli běží a čekáme, že se ještě rozvolní situace, abychom mohli pozvat zájemce do školy a udělat s nimi talentové zkoušky. Věříme, že od září budeme učit už opět prezenčně a že si většina rodičů uvědomuje, že výuka uměleckých předmětů pozitivně ovlivňuje rozvoj osobnosti jejich dětí a nenechají je raději sedět doma.
Sláva Vaic