V boji o podlahu stále remíza
NOVÉ STRAŠECÍ. „Podlahový večer.“ Takto trefně nazval čtvrteční schůzi zastupitelů v Novém Strašecí Pavel Adelt (Společně pro NS). Velkou část z pěti a půl hodinového jednání tvořila názorová přestřelka sportovních klubů nad budoucí podlahou v rekonstruované hale Bios.
S původně navrženou dřevěnou palubovkou prosazovanou basketbalovým oddílem Keltů nesouhlasí zastánci umělého povrchu – florbalisté a některé další oddíly. Jakýmsi „mediátorem“ mezi oběma skupinami se stal radní Michal Bünter. Po oslovení všech klubů dospěl k závěru, že většina si přeje umělý povrch Taraflex.
S argumentací basketbalistů, že palubovka je bezpečnější pro mladé a netrénované sportovce, se seznámila rada města. V únoru navrhla zpracovat projekt na obě varianty a rozhodnutí chtěla učinit před zahájením soutěže na dodavatele stavby.
Do hry ale vstoupili zastupitelé ze Společně. V nedávném prohlášení kritizují, že „vedení města podlahu vybírá neprůhledně a na základě nepřesných informací“.
Zastupitelstvu pak předložili průzkum. Plyne z něj, že „většina uživatelů Biosky se k provedení staví neutrálně nebo spíš preferuje dřevěnou podlahu“. Krom toho doporučují, aby na schůzi zastupitelstva byly vyslyšeny všechny strany sporu a následně došlo ke kvalifikovanému rozhodnutí.
„Ligové soutěže, které hrajeme, bychom na jiném než dřevěném povrchu hrát nemohli,“ argumentoval předseda oddílu Keltů Jiří Nikodým. V projevu ve prospěch palubovky jej přijel podpořit zástupce basketbalové asociace Michal Konečný.
Podporu hráčky Martiny Řepkové (nejvyšší florbalová soutěž ve Švýcarsku) měli i zastánci umělého povrchu. Za florbalisty, fotbalisty i školní děti jej hájil zejména učitel tělocviku Marek Hartman nebo trenér Zdeněk Jánský. „Vyrostli jsme na umělých površích a naše holky od 18 do 40 let jsou všechny zdravé,“ přesvědčoval Jánský.
Vzrušenou diskuzi řídil starosta Karel Filip. Potvrdil, že rozhodování nebude lehké. Basketbalisté i florbalisté podle něj mají svoji pravdu a navíc se oba kluby „výborně starají o mládež“.
Předtím, než došlo k závěrečnému usnesení, nabídl Jiří Nikodým kompromisní řešení používané u většiny halových utkání přenášených televizí. Přes dřevěnou palubovku se „rozbalí“ speciální povrch pro sporty, které jsou na něj zvyklé. Instalace takového „koberce“ prý trvá 3 hodiny a je možné na něj získat dotaci. K rozuzlení na schůzi nedošlo. Zastupitelé pouze jednomyslně odhlasovali, že o druhu povrchu rozhodnou oni sami, až budou známy obě varianty projektu.
Sláva Vaic