* Ad Zlý sen se naplnil beze zbytku
Hořce se mně četl článek o nové výstavbě bytových domů na sídlišti Šamotka. Nevím proč, ale ihned mě napadla věta, kterou nás kdysi častoval za nekázeň na základní škole v Lužné pan učitel Vladimír Knapp: „Tady se něco hrubě nepovedlo”. Jakoby navzdory věkům zapadá tato věta i do dnešní moderní zvrácené doby.
To, co naši předci s citem udržovali jako kulturní dědictví skoro osmdesát let, mávnutím proutku zmizí a stane se noční můrou Šamotky a města Rakovník. O jak velký a necitlivý zásah do urbanistiky a architektury celého sídliště se jedná, napoví třeba jen parkovací stání pro majitele nových bytů. V nabídce na internetových stránkách developer deklaruje jedno parkovací místo na jeden nový byt. Nedá moc práce spočítat si, jak si tedy dnes, tato již přelidněná lokalita, bude v blízké budoucnosti stát.
Rozprodány jsou v současné chvíli celé dva domy, tj. celkem 18 bytů. Střízlivým odhadem dle vizualizace lze ještě připočíst dalších 12 bytů z třetího plánovaného bytového domu. Celkem tedy suma sumárum 30 bytů = 30 parkovacích míst. Dalším předpokladem je skutečnost, že byty si dozajista nebudou kupovat lidé v důchodovém věku a bez automobilu. Nýbrž naopak lidé ve věku produktivním, kdy s velkou pravděpodobností jedno auto na byt nebude realitou. Znamená to snad, že noví obyvatelé si nesmí a nemohou koupit druhé auto do rodiny, když už dopředu vědí, že v Šamotce nezaparkují?
Nevím, kolik povolení a kolik schvalovacích razítek a procesů bylo potřeba, aby tento urbanistický paskvil byl posvěcen? Jen doufám, že městští úředníci nepředpokládali, že do dnešních dnů je v Šamotce jen pár bohatých starousedlíků, kteří vlastní koně a zapřaženou bryčku. I současní obyvatelé sídliště již v těchto dnech problematicky parkující své automobily. A demografická křivka jde všemu naproti, každý nový přistěhovavší obyvatel přiváží s sebou další automobil. Proč nikoho z úředníků už z hlediska principu mravního nenapadlo sesednout ze židle? Zajet se osobně podívat před celkovým schválením do jeden kilometr vzdálené, řekl bych dnes sídliště-osady?
Jinde ve světě si inteligentní společnost chrání své udržitelné celky pro současnou i budoucí generace. Tady bohužel při schvalovacích procesech i ten selský rozum chyběl. Ten se nedá naučit, ten se musí v rodinách a v dětech vytvářet od mladých let. A vytvářet by se měl v kulturním prostředí. Tam už bohužel jedno z bývalých nejkrásnějších sídlišť Rakovníka nikdy patřit nebude.
Občan Rakovníka
(jméno a příjmení má redakce k dispozici)