Sokolovna v Milostíně stojí již od roku 1920.
Členové jednoty se snaží udržet tradici
Sokolovna potřebuje novou střechu
MILOSTÍN. Sokolovny v Česku mají více jak stoletou tradici, stejně jako ta v Milostíně. Členové místní tělocvičné jednoty nyní bojují o její zachování. Budova je totiž v havarijním stavu. Nejnutnější je aktuálně oprava střechy, jejíž rozpočet vychází na 250 tisíc korun, a na to sokolové bohužel nemají dostatek financí.
O milostínské sokolovně a potřebě opravit střechu jsme psali již v Raportu číslo 5. Po vydání článku se nám ozvaly členky místního sokola s upřesňujícími informacemi.
Oživují tradice
Milostínská tělocvičná jednota vznikla už v roce 1901. V novodobé historii přišel odliv členů a s tím související omezení aktivit. I přes to ale tradice pokračovala. „Poslední roky to zkoušíme nějak oživit. Takže vlastně znovu startujeme. Máme devatenáct členů a z toho jsou čtyři přespolní. Pořádáme cvičení a v loňském roce pět akcí pro veřejnost,“ vysvětlila členka milostínského Sokola Jaroslava Vágnerová.
Když to ještě šlo, předcvičovala Marie Sládková v sokolovně tabaku – vysoko intenzivní intervalové cvičení. „Do budoucna uvažujeme také o nějakém dalším sportu, třeba o stolním tenise,“ vysvětlila cvičitelka. Loni pro veřejnost uspořádali Noc sokoloven a zapojili se do mezinárodní akce Spolu v pohybu. Sokolovna byla využívána i pro kulturní akce a v době koronakrize se tu konala obecní zastupitelstva. „Do budoucna bychom ji chtěli i pronajímat pro oslavy a soukromé akce. Dříve tam bývalo i kino a promítat lze vlastně dodnes,“ připomíná Jaroslava Vágnerová.
Střecha v dezolátním stavu
Plánů je dost, ale aby je bylo možné uskutečnit, je potřeba sokolovnu zrekonstruovat. „Stav budovy je sice tristní, avšak sál je pořád nádherný,“ hodnotí Marie Sládková. Před více než deseti lety Sokolové s pomocí obce dokázali zajistit přestavbu toalet a výměnu oken. V dalších letech už ale měli pouze na menší opravy. „Bohužel, tyto údržbářské práce přestávají stačit. Je potřeba rozsáhlá rekonstrukce. Teď bojujeme za tu nejnutnější investici, kterou je oprava střechy,“ vysvětluje Marie Sládková.
Jenže rozpočet na střechu se podle zpracovaných nabídek pohybuje od 120 do 350 tisíc korun. A na to milostínská jednota nemá. „ Zůstává nám část členských poplatků, župa nám přispívá, když pořádáme nějaké akce, na odměny a podobně. Dostáváme každoročně příspěvek od obce, ten nám byl už schválen i na letošek. Ale vzhledem k tomu, že máme tak vysoké nabídky na opravu, tak nám 50 tisíc korun od obce za minulý a letošní rok současnou situaci neřeší,“ vysvětlila Jaroslava Vágnerová.
Hledají možnosti financování
Na prosincovém obecním zastupitelstvu, kde sokolové žádali o spolufinancování opravy střechy, padl návrh na vyvolání jednání o převzetí sokolovny do obecního majetku, protože to je pro obec jediná možnost, jak by mohla nákladnou opravu financovat. Sokolové jsou za nabídku rádi, ale převod vidí až jako poslední možnost.
„Sokolovna tu stojí od roku 1920, takže všichni víme, že bychom ji spadnout nenechali . V kronice vidíme, že naši předkové dokázali i po dobu okupace a komunismu sokolovnu udržet. Když bude obecní, nevíme, jak se bude za dvacet let využívat. Takže spadnout ji určitě nenecháme, ale budeme hledat další možnosti financování,“ řekla milostínská sokolka Miluše Janoušková.
Využít chtějí i dotační podporu. Jestli se to ovšem podaří, není jisté. Pokud byste milostínské Sokoly chtěli podpořit i vy, neváhejte je kontaktovat například na facebooku T.J. Sokol Milostín.
120. výročí od založení
A pokud chcete vidět, jak milostínská sokolovna vypadá, přijeďte na podzim na oslovy 120. výročí od založení místní jednoty. Pokud to aktuální epidemiologická situace dovolí, na programu bude i amatérské divadelní představení v podání právě místních sokolů.
Renáta Fryčová