Zahraniční posila je nyní v péči ghanské rodiny v Praze

Dluh SK vůči fotbalistovi stále roste

RAKOVNÍK. Příběh fotbalisty SK Rakovník Aarona Donkora z Ghany, který jsme popsali v Raportu č. 6, vzbudil mezi občany vlnu solidarity i zájem o celkové dění v klubu. Jan Černota, který na tíživou situaci fotbalisty poukázal, nás informoval o dalších krocích, které platforma 121 Elite Sports v těchto dnech podniká.

„Naším cílem je podporovat sportovce a také hájit jejich zájmy, pokud se ocitnou v krizi. Proto se zajímáme o osud tohoto hráče. V první řadě bych chtěl uvést, že mě velmi překvapila nulová reakce ze strany starosty města. Vůbec se neobtěžoval nám odpovědět, to mě mrzí,“ uvedl Jan Černota úvodem. Zároveň nám přeposlal analýzu stavu, která bude předána institucím k řešení, aby byla ochráněna práva hráče. „Klub dluží hráči celkem 42 660 Kč, z toho 32 tisíc jsou nevyplacené měsíční odměny (mzda) a přes 10 tisíc činí náklady za neposkytnutou stravu a kompenzace. Obě částky postupně od srpna narůstají a nadále se zvyšují. Veškeré údaje vycházejí z výpisu z účtu a ze svědeckých výpovědí, a to nejen samotného hráče,“ uvádí Jan Černota.

„Hráč je nyní v péči ghanské rodiny v Praze a společně s právníkem řešíme vzniklou situaci. Aaron i nadále poptává tréninkový plán, klub ale jeho zájem ignoruje. Stravu mu i nadále neposkytuje. Smlouva je platná do 14. srpna 2021.“

Na otázku, jak je to s vízem, jehož zánik připomněl v minulém vydání předseda SK, Jan Černota říká, že o vízum se měl starat klub neprodleně po podpisu smlouvy. „Klub je jediná instituce, která může a musí o sportovní vízum požádat. SKR začal řešit vízum bohužel až po Vánocích, když jsme to s hráčem písemně urgovali,“ připomíná.

Podle aktuálních informací nakonec hráč vízum pro další pobyt v ČR získal. Vzhledem k tomu, že na sociálních sítích jsme se setkali s názorem, proč nejde fotbalista do práce, vysvětluje jeho situaci jako nesrovnatelnou s domácími hráči. „Pokud klub neplní své povinnosti, hráč se ocitá v insolvenci vůči svým životním potřebám, ale též vůči úřadům (neplacení soc., zdrav. pojištění a daní). Nemá možnost se obrátit na úřady a sociální síť v České republice a nemá další možnost obstarat si jiný alternativní příjem, protože nemá pracovní povolení,“ uzavírá.

Pavel Sklenička

« Zpět