Šetřete peníze i přírodu pitím Ravosenky!

RAKOVNICKO. Průměrná spotřeba vody na jednoho občana je u nás na spodní hranici celosvětového průměru, konkrétně na Rakovnicku pod republikovým průměrem. Naopak, v čem jsme na předních příčkách, je počet domácích bazénů. Novým trendem se stává také noční zavlažování. Právě o spotřebě pitné vody i o tom, jak ji ovlivnila již téměř rok trvající karanténa, jsme si povídali s ředitelem rakovnické vodárenské společnosti Ravos Hynkem Kloboučníkem.

Umí, podle dat o spotřebě, šetřit občané z Rakovnicka vodou, nebo stále plýtvají?

Ano, šetřit už umí. Bohužel, a to dodávám se smíchem a s velkou nadsázkou.

Proč bohužel?

Velmi zjednodušeně – vodárenství je oblast s velkými vstupními náklady, zejména fixními, takže čím vyšší je spotřeba vody, tím více se snižují náklady na kalkulační jednotku, tzn. na jeden m3 vodného a stočného. A to má pak hlavní vazbu na výslednou cenu vodného a stočného. Ale vážněji – rozhodně tímto nemyslím, a už vůbec to nepodporuji, že by lidé neměli vodou šetřit či s ní dokonce plýtvat. Naopak, s vodou, ať už pitnou, odpadní či vodou v přírodě je nutné velmi správně hospodařit.

Je nějaká průměrná spotřeba?

Spotřeba našich odběratelů v domácnostech je „lehce pod“ celorepublikovým průměrem, který je zhruba 90 litrů na osobu a den. Ale i zde na Rakovnicku se u obyvatelstva spotřeba vody v posledních letech vyvíjí, respektive zvyšuje. I Rakovničtí potvrzují, že jsme „národ bazenkářů“. Jestli si pamatuji správně, tak jsou Češi na 3. místě v Evropě na počet domácích bazénů. A monitoringem nočních průtoků máme potvrzeno, že stále více přibývá domácností se zavlažováním zahrad. Tak nějak to vlastně i koresponduje i s tím, že Středočeský kraj je velmi dobrá lokalita k bydlení.

A jak jsme na tom v porovnání se světem?

Kdyby tu nyní seděl můj kolega a uznávaný odborník ve vodárenství, tak by se teď hodně smál a odpověděl by vám zhruba takto: „Víte, často ve světě slyším, že jsou Češi vyhlášení šetřílci a špindírci Evropy. Například jižní státy Evropy mají průměrnou spotřebu na osobu a den jedenkrát i dvakrát vyšší. V USA je spotřeba domácností dokonce více než trojnásobná, ale to už považuji za extrém, který mě rozhodně nepřekvapuje. Nicméně dle OSN je za tzv. hygienické minimum považována spotřeba 90 -100 litrů, takže se Češi nachází na té spodní hraně tohoto minima“.

Pokračování na str. 2

« Zpět