
Ještě na podzim mohli studenti pracovat v zámečnické dílně novostrašeckého učiliště.
Distanční výuka se podepíše na dovednostech studentů
Praxe se na dálku nahradit nedá
RAKOVNICKO. Distanční forma výuky nezasáhla jen žáky základních škol, potýkat se s ní musejí všichni studenti. Nejhorší situace je nyní zřejmě pro studenty závěrečných ročníků. Zvlášť pro učňovské obory, kde mnohdy chybí natolik potřebná praxe.
Letos budou jiné jak maturity, tak závěrečné zkoušky. Z rozhodnutí ministerstva školství nebudou psát maturanti slohové práce, a to ani z cizího jazyka. Navíc se jim prodlouží limit u didaktických testů. U učňovských oborů bude letos na dané škole, aby si vybrala, jestli studenti budou muset absolvovat ústní či písemnou zkoušku. Praktická část zůstává. A tady nastává největší problém. Většina studentů totiž skoro rok žádnou praxi vykonávat nemůže.
Ve škole ne, ve firmě ano
„I kdyby se studenti snažili sebevíc, těžko si domů pořídí soustruh, kovářskou výheň, klempírnu, autodiagnostiku nebo svářečku. To jsem zmínil jen některá pracoviště na naší škole. A hlavně – chyběl by výklad a dohled učitele. Naši učitelé odborného výcviku se zhostili své práce velmi dobře, natočili instruktážní videa, zadávají žákům teoretické domácí úkoly. Ale skutečná pracovní činnost žáka je nenahraditelná,“ vysvětluje ředitel SOU Nové Strašecí Jan Nechutný.
Výhodu mají ti studenti, kteří nevykonávají praxi ve škole, ale v nějaké firmě. Takové praxe i nadále probíhat mohou. „Praktický výcvik nelze samozřejmě plně nahradit distanční výukou. Lépe jsou na tom učni, neboť praxe v podnicích až na výjimky pokračují. Pokud jde o maturitní ročníky, je zde možnost posunout praktickou zkoušku na pozdější termín. Podle dalšího vývoje situace uvidíme, jestli k této změně přistoupíme,“ říká ředitel Střední průmyslové školy Emila Kolbena Jan Jirátko.
Zbývá málo času
Školy samozřejmě chtějí do praktického světa vpustit studenty, kteří něco doopravdy umí. Proto čekají, až to situace dovolí, aby se mohli intenzivně věnovat právě praktické části. „Máme strategii, jak potřebné učivo, znalosti a dovednosti dohnat, ale vše se bude odvíjet od epidemiologické situace a od termínu, kdy se nám závěrečné ročníky budou moci do školy vrátit,“ prozradila zástupkyně ředitele ISŠ Rakovník Marie Cafourková.
Strategický plán mají připravený také ve Strašecí, ale bojí se, že i tak budou dovednosti studentům chybět. „Časová ztráta je již příliš veliká, aby to nezanechalo stopu na dovednostech žáků. A daleko větší problém vidím u současných žáků prvních a druhých ročníků,“ míní Jan Nechutný.
Osobní zodpovědnost
A není to jen praxe, která může studentům chybět. „Prospěchové problémy jsou v tomto školním roce nepřekvapivě menší než při obvyklém průběhu studia. Je to dáno tím, že testy jsou ve většině případů zadávány jako domácí práce, kdy mají studenti přístup k materiálům, do nichž by při klasických testech nemohli nahlížet. Bohužel, tento zdánlivě kladný efekt se v dalších letech může projevit opačným způsobem. Ne každý má vůli a snahu naučit se dobře to, co v daném období nemusí. Věříme ale, že většina studujících jsou svědomití mladí lidé,“ řekl závěrem Jan Jirátko.
Renáta Fryčová