
Žáci ZŠ Krušovice obdrželi k vysvědčení i osobní dopis, kde byla zhodnocena jejich píle a snažení. Před samotným předáním vysvědčení se ale nejprve žáci ohodnotili sami. Následně mohli vidět srovnání.
Jak se distanční výuka projevila, se ukáže, až přijdou děti do školy
Školy zůstaly u tradičního známkování
RAKOVNICKO. Žáci a studenti škol obdrželi minulý týden pololetní vysvědčení. Ti starší pouze v online formě. Školy, ač nemusely, zůstaly převážně u klasifikace formou známek, na které jsou rodiče i děti zvyklí, i když měli možnost hodnotit žáky také prostřednictvím slovního hodnocení.
Známky jsou přehlednější
„Děti hodnotíme letos tradičně známkami. Osobně bych byl rád, kdyby přestal tlak na známky, protože pro budoucí uplatnění opravdu nemusí být důležité, spíše jde o opravdové znalosti a dovednosti, ale nemyslím si, že bychom toho zavedením slovního hodnocení na vysvědčení automaticky dosáhli. S kolegy jsme o způsobu klasifikace debatovali a shodli jsme se zachovat zatím tradiční model. V naší škole již spousta kolegů zařazuje formativní hodnocení nebo jeho prvky do výuky běžně, takže zpětnou vazbu od nás žáci mají docela často,“ míní ředitel základní školy v Lubné Radek Vyskočil.
Učitelé ze základní školy v Lužné při letošním pololetním hodnocení volili také známky. „Shodli jsme se na tom, že pro žáka i pro rodiče je tento způsob hodnocení přehlednější a srozumitelnější,“ vysvětlila ředitelka školy Miroslava Pechová.
Malotřídky jsou výhodou
Jedničky na vysvědčení našli také krušovičtí žáci, kde díky malotřídní škole a sloučení tříd probíhá i nadále klasická prezenční výuka. To přispívá k dobrým výsledkům i v době pandemie. „V podzimním období jsme učili denně dle zkráceného rozvrhu online přes Google Meet. Byli zapojeni všichni, včetně prvňáků. Některým žákům pomáhali s připojováním rodiče, jiní to zvládali sami. Vzhledem k tomu, jak jsme nastavili distanční výuku a jak učíme nyní, nevnímám u našich žáků výrazné nedostatky v učivu oproti běžné organizaci školního roku,“ řekla ředitelka krušovické základní školy Lenka Vernerová.
Děti se doma nezhoršily
Výrazné zhoršení znalostí nezaznamenali ani na základní škole v Lubné, kde mimo 1. a 2. třídy probíhá distanční vzdělávání. „Srovnání není lehké. Nemyslím si, že bychom mohli mluvit o zhoršení znalostí. Spíše jsou některé dovednosti více procvičené a zvládnuté, a některé méně. Neuvěřitelný posun mají všichni, a to i učitelé, v používání digitálních technologií,“ míní ředitel.
V používání informačních technologií se zlepšili také luženští žáci. „Distanční výuka není ideální pro nikoho. Někteří žáci nás ale mile překvapili svou pohotovostí a schopnostmi využívat digitální technologie. V tomto směru se velmi zdokonalili oproti loňskému jarnímu období,“ uvedla Miroslava Pechová. Skutečné znalosti žáků ale ověří až v okamžiku, kdy bude umožněna prezenční výuka. „Jsme si vědomi toho, že každý žák nemá stejné možnosti pro realizaci distanční výuky. Výrazné zhoršení v konkrétních předmětech myslím nenastalo, nejobtížnější pro žáky byla asi matematika na 2. stupni.“
Testování ve školách?
K testování žáků na covid-19 přímo ve školách se ředitelé staví odlišně. Informace mají zatím pouze z médií. Někteří testovat chtějí, jiní vyčkávají, až budou známy pokyny, co by to konkrétně obnášelo. Někde ale chybí personál. „Testování ze slin by bylo jistě pro žáky i děti vhodnější. Otázkou zůstává, kdo by to měl na starosti. Do náplně práce zaměstnanců ve školách testování žáků určitě nepatří,“ vysvětlila ředitelka základní školy v Krušovicích Lenka Vernerová.
Renáta Fryčová