Foto

Takto vypadala železniční zastávka na Křivoklátě od roku 1930 do roku 1982.

Nájemníci se museli vystěhovat, bourat se ale začne až v roce 2022

Otazníky nad železniční zastávkou

KŘIVOKLÁT. Koncem loňského roku jsme zveřejnili informaci, že dojde k demolici křivoklátské železniční zastávky, která zde stojí od listopadu roku 1986. Tento krok zdůvodnil mluvčí Správy železnic Tomáš Polák takto: „Současná budova nacházející se na zastávce Křivoklát již svým technickým stavem ani celkovými dispozicemi neodpovídá dnešním trendům a potřebám. Proto je v plánu investic zařazena výstavba nového objektu, který nahradí stávající a bude respektovat nejen potřeby cestujících, ale i ráz krajiny a okolí.“ Podle jeho slov byla nová budova zastávky zařazena do plánu investiční výstavby Správy železnic (SŽ) a nyní se připravuje dokumentace na rekonstrukci, respektive přestavbu objektu. V úvahu připadá i výstavba nového objektu. Předpokládaným termínem realizace je v tuto chvíli rok 2022.

Bude se podílet městys?

Na názor, jak hodnotí záměr SŽ, jsme se zeptali křivoklátské starostky Libuše Vokounové. „Abych pravdu řekla, budova zastávky se mi nelíbí a nelíbila se mi už od samého začátku. Kdyby ji ale zbourali, nepostavili novou a cestující by se neměli kam schovat, tak to by mi vadilo. Mám obavy, aby to nedopadlo jako na Slánsku, kde také zbourali několik staničních budov a nechali tam jen ze tří stran krytý přístřešek. Pokud na Křivoklátě bude objekt s čekárnou a funkčními záchody, tak proč ne. Tu dobu výstavby nějak přečkáme. SŽ ale zatím neví, k jaké variantě se přikloní.“ Městys Křivoklát je také v kontaktu s ředitelstvím Pražské integrované dopravy (PID), která má zájem, aby zde zůstala železniční zastávka zachována. „Zaslechla jsem už i návrhy, aby v případném novém objektu bylo kromě čekárny a WC ještě něco, třeba aby sem bylo přesunuto informační centrum, což mně nepřipadá moc vhodné. Dopravní instituce by byly rády, kdyby se na provozu zastávky částečně podílela i obec,“ dodává Libuše Vokounová.

Přízemí se nedalo vytopit

Deset let obsluhoval zdejší výdejnu jízdenek Ivan Kučera. „Na zastávce jsem sloužil jako výpomoc od roku 2009 až do roku 2019. Moc rád na to vzpomínám. Objekt stavěl v 80. letech minulého století Okresní podnik služeb Rakovník. Spodní část byla zděná, hořejšek dřevěný. Stavba nebyla příliš kvalitně provedená, bylo na ní znát, že byla šitá horkou jehlou. Zatékalo tam už krátce po otevření. Vyprávět by o tom mohla paní Marta Čmerdová, která tam v 90. letech prodávala jízdenky a v horním bytě bydlela. Do přízemí, kde byla čekárna a výdejna jízdenek, sice nezatékalo, ale byla tam zima, protože prosklená budova se nedala vytopit. Okna nešla čistit, protože byla hodně vysoká. Teď jsem slyšel, že se bude zastávka bourat. Je ironií, že v roce 2019 byla dokončena za poměrně velkou sumu rekonstrukce toalet.

Na Křivoklátě vystupovalo a nastupovalo hodně cestujících, a to nejen v sezóně. Byla by velká ostuda, kdyby neměli kde na vlak čekat.“

Střecha nad perónem?

Průvodčí a vlakvedoucí Miroslav Baňas bydlel s kolegou v horním patře zastávky osm let. K 31. prosinci 2020 se museli z bytu vystěhovat. „Za 30 let, co objekt stojí, do něj neinvestoval nikdo ani korunu, nebyla udělána žádná oprava. Rozbitou střechou dovnitř pršelo, v nedobrém stavu je i balkon. Absolutně nepochopitelné je, že nové toalety, které stály 10 milionů korun, nejsou dosud zkolaudované. Nevím, co bude s objektem dál, jisté je jen to, že už tam nebude žádný byt. Padají různé návrhy, od toho, že se všechno zbourá, až po ten, že by chtělo GŘ Správy železnic udělat na Křivoklátě supermoderní nádraží, kdy by byl celý perón zastřešený, nově postavený objekt by více zasahoval do svahu k Rakovnickému potoku, prý aby byl lepší výhled na hrad, i když na západní straně hradu není v podstatě nač koukat.

Mělo by tam prý být bistro a všude bezbariérový přístup pro vozíčkáře. Nakolik je to reálné a nakolik fantastická představa, to nedokážu říct. Protože se bude bourat až v roce 2022, mohli nás tam nechat bydlet klidně ještě rok,“ dodal Miroslav Baňas.

O tom, jakou variantu zvolí, nemá SŽ prozatím jasno, což potvrzuje i mluvčí Tomáš Polák. „O finálním řešení není zatím rozhodnuto. Předpokládaný termín realizace je v tuto chvíli rok 2022. Protože akce je nyní na začátku projektové dokumentace, nelze prozatím ani určit, v jakém finančním rozsahu bude nový objekt realizován.“

Tomáš Bednařík

« Zpět