
Studenti třídy 2. B (zleva) Tereza Davidová, Nikola Gregorová,Tomas Hromádka a Vendula Karasová při online setkání v rámci projektu Erasmus+.
Setkání studentů v rámci Erasmus+ proběhlo online
Řeky zajímal český fotbal a kuchyně
NOVÉ STRAŠECÍ. Ačkoli se může zdát, že se život na několik měsíců zastavil, vyučující se snaží ze všech sil studentům nasimulovat všechny akce tak, jako by se nic nedělo. To je případ i Andrey Kynclové z Gymnázia Jana Amose Komenského v Novém Strašecí. Přes veškeré problémy s pandemií koronaviru se jí loni již podruhé podařilo získat participaci na projektu Erasmus+.
„Projekt nese název Act Now For The Future a zabývá se environmentálními problémy, jako jsou životní prostředí, nebezpečný odpad, klimatické změny a jejich dopad na naši zemi. Uvědomění si, že každý jedinec může osobním přístupem zlepšit život nejen svůj, ale i ostatních,“ představuje záměr projektu učitelka a koordinátorka Andrea Kynclová.
První setkání mělo proběhnout v listopadu tohoto roku na Krétě, ale epidemiologická situace osobní setkání neumožnila. Proto se v pátek 11. prosince studenti a jejich učitelé setkali v on-line prostředí. Na programu byla prezentace jednotlivých zemí a škol. „Komunikovali jsme přes Skype, který pro taková setkání dle mého není úplně vhodný. Po rozpačitém začátku se studenti rozhovořili a rozlila se přesně ta skvělá energie, kterou známe z osobních setkání,“ líčí Andrea.
Se studenty funguje v on-linovém režimu s krátkým přerušením téměř půl roku. „Jsem z toho nešťastná, protože distanční výuka je pro všechny náročná a osobní setkání dokonale nezastoupí. Všichni se těší na osobní setkání, které nejen k projektům Erasmus neodmyslitelně patří,“ povzdychla si Andrea.
Páteční schůzka trvala bezmála dvě hodiny a mimo novostrašeckých se jí zúčastnili studenti z Kréty, Řecka, Portugalska, Estonska a Litvy. „Se studenty jsme seděli u jednoho počítače, stejně tak Portugalci. V ostatních státech je ovšem lockdown, a proto se studenti museli připojit ze svých domovů. Řekové se nejvíc vyptávali na Českou republiku, náš proslulý fotbal a zajímala je také tradiční kuchyně,“ vzpomněla koordinátorka projektu.
Zároveň doufá, že pro projekt získají prodloužení, aby studenti mohli vycestovat do všech zemí tak, jak bylo původně v plánu. „Studenti, kteří se účastnili prvního projektu, jsou stále v kontaktu s účastníky z ostatních zemí, dokonce se i navštívili. Bohužel na jaře měla proběhnout poslední výměna. Uskutečnit se měla právě u nás a kvůli koronaviru jsme ji bohužel museli zrušit. Naštěstí nám EU umožnila projekt prodloužit, takže doufáme, že se vše nakonec uskuteční podle plánu,“ uzavírá Andrea Kynclová.
Pro ni byl loňský rok ve znamení „rušení“, jelikož kromě projektu Erasmus bylo nutné odvolat i další zajištěné výpravy.
Barbora Vaicová