Déle si mohou počkat případy, které neohrožují na životě

Přednemocniční péče ohrožena není

RAKOVNICKO. Minulý týden v médiích uvedl šéf středočeské záchranky Jiří Knor v rozhovoru o náporu na záchranáře v rámci druhé vlny pandemie, že se kvůli množství volajících pacientů může prodloužit doba dojezdu záchranky. V některých občanech to vyvolalo pocit nejistoty. Ptali jsme se proto tiskové mluvčí středočeské zdravotnické záchranné služby Petry Effenbergerové, jak je to s výjezdy sanitek na Rakovnicku.

„Přesné statistiky zatím nemám k dispozici, ale určitě se nám zvýšil počet volajících a výjezdů oproti jarní vlně covidu, a to určitě i na Rakovnicku. Na jaře se lidé báli, že se nakazí od záchranářů nebo v nemocnici, takže nám počet výjezdů klesl. A potom ve druhé vlně, která přišla na podzim, naopak počet výjezdů vzrostl , a to i ke covid pozitivním pacientům, kteří si volají záchranku i tehdy, když jejich stav není k hospitalizaci,“ vysvětlila mluvčí.

Dušnost je totiž podle záchranářů velice subjektivní pocit a strach, který většina nakažených v menší či větší míře zažívá, tento pocit ještě více podtrhává. „Když pak přijedeme na místo, kde pacient udává, že je dušný, změříme mu saturaci (množství kyslíku v krvi pozn. red.) a v mnoha případech vidíme, že je to opravdu subjektivní, že kyslíkem je dotyčný zásoben dostatečně. To jsou lidé, kteří mají být v domácím léčení,“ uvedla.

Výjezd sanitky ke covid pozitivnímu pacientovi zabere totiž o dost více času, než klasický výjezd. Proto záchranáři apelují na občany, aby volali na tísňovou linku pouze ve vážných případech. Horečku a kašel musejí vyležet doma v posteli. „Když sanita jede ke covid pozitivnímu pacientovi, tak se jednak musí záchranáři obléknout do ochranného obleku. Zároveň po výjezdu musí sanita projít dezinfekčním procesem, který trvá zhruba 40 minut, během kterých nelze dané vozidlo použít,“ vysvětlila.

Právě proto se u některých případů může protáhnout dojezdová doba i nad zákonem stanovený limit 20 minut. „Operační středisko selektuje volající, kteří nejsou ohroženi na životě nebo není přímo ohroženo jejich zdraví. S infarktem, nebo u dopravní nehody, kde jsou prioritou číslo jedna, se jede opravdu na dřeň. Ale když volající udá, že má už týden bolesti zad, tak když bude sanita volná, vyjede na místo hned, ale pokud jsou v té době záchranáři u vážnějšího případu, může se stát, že doba dojezdu bude delší. Ale není to tak, že by bylo ohroženo poskytování přednemocniční péče ve Středočeském kraji, to rozhodně ne,“ zdůraznila tisková mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Renáta Fryčová

« Zpět