
Nároží náhrobku s datem 1501.
V podlaze našli i kusy náhrobků z přelomu 15. a 16. století
Na dlažbu kostela lze přispět
RAKOVNÍK. Kde končí již zrenovovaná a kde začíná původní dlažba chrámu sv. Bartoloměje v Rakovníku, bezpečně poznáte. Při renovaci se ukázalo, že mezi výškou podlahy v protilehlých rozích kostelní lodi je několikacentimetrový rozdíl. Nově se pískovcové kvádry pokládaly podle vodováhy, a tak vznikl před pravým bočním oltářem menší schod. Ovšem jen dočasně. V příštím roce, kdy by chtěla Římskokatolická farnost Rakovník renovaci podlahy dokončit, se dlažba srovná.
„V roce 2012 jsme renovovali podlahu v presbytáři, teď jsme se rozhodli pokračovat v lodi, tedy v prostoru, kam chodí lidé,“ říká rakovnický vikář Vojtěch Novák. Farnost sice získala z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón dotaci 122 tisíce korun a od města grant 24 600 korun, ale je to jen malý zlomek celkových nákladů.
„Navíc nás hodně mrzelo, když nám město na jednu stranu přispělo, ale na druhou nám naúčtovalo 8 200 korun za zábor obecního pozemku. Přitom jsme měli materiál složený v rohu, kudy nikdo nechodí. Nebylo to, jako když opravovali zeď vedle zvonice, kde byla zabraná opravdu většina chodníku. Bohužel jsme měli smůlu v tom, že se firmě, která kámen brousila, porouchala bruska, a tak tu čekal na odvoz mnohem déle, než se předpokládalo,“ vysvětluje vikář. Dalších 5 600 korun pak musela farnost zaplatit za archeologický průzkum. U něj šlo alespoň o smysluplné náklady, archeologové objevili zajímavé nálezy.
„V severní boční lodi u vstupu došlo k nálezu dvou tesaných pískovcových náhrobků, které byly druhotně užity jako dlažba. Oba byly nařezány na velikost dlažebních kostek 50 x 60 cm a otočeny dolů stranou s tesaným nápisem. Podle zachovaných částí písma je lze zařadit na přelom 15. a 16. století. Před lavicemi pak byl nalezen další menší kus nároží náhrobku s čitelným datem 1501,“ popisuje archeoložka Muzea T. G. M. Kateřina Blažková. U sloupů se navíc ukázaly další velké bloky ručně otesaných kamenů, které zabíhají pod lavice. Archeologové je fotograficky zdokumentovali, zbylé části prozkoumají, až se bude v příštím roce rozebírat další část podlahy. Na dně sondy ještě objevili silně narušenou a rozpadající se cihlovou dlažbu z polygonálních dlaždic, která je typická pro konec 16. století.
„Kdybychom opravili jen tak velkou část podlahy, na kterou jsme dostali dotaci, byl by to malý proužek. Když nám jeho rozsah majitel firmy ukazoval, rozhodli jsme, že i kdybychom se měli zadlužit, musíme udělat nějaký větší a smysluplný celek. Proto jsme zrenovovali část od presbytáře k lavicím a odtud až k božímu hrobu. Celkem to stálo 1,1 milionu korun. Částku 750 tisíc korun je ještě potřeba doplatit,“ říká Vojtěch Novák. Proto se obrací s prosbou o finanční pomoc také na veřejnost. Přispívat lze na účet 540034359/0800. Farnost dárcům vystaví potvrzení, takže mohou uplatnit slevu na dani.
Původní rozpočet byl o něco nižší. Pískovcové dlaždice ale hodně praskaly, a tak se jich muselo nahradit novými mnohem víc, než se předpokládalo. „Částka tím vyskočila o několik desítek tisíc korun. Očišťovaly se i oltářní stupně, což bylo dalších sto tisíc navrch. Při renovaci se postupovalo tak, že odborná firma dlažební kameny vyjmula, uložila na palety a odvezla na sever Čech, kde je na speciální brusce přebrousili, vyspravili, dovezli zpět do kostela a položili,“ popisuje vikář.
Firma začala na jaře, hotovo mělo být 15. srpna, aby se na sv. Bartoloměje (24. srpna) mohla v kostele slavit v plné parádě pouť. Bohužel se vše o několik týdnů zdrželo. „Vypadalo, že to firma stihne, jenže měli problém s brusnou hlavou, a tak nemohli brousit. Pouť nakonec letos nebyla a v kostele bylo hotovo až koncem září. V příštím roce bychom chtěli dodělat zbylou část dlažby. Naceněna je na 1,7 milionu korun. Nejméně půl milionu bychom mohli ušetřit, pokud bychom podlahu pod lavicemi nedláždili a dali tam jen štěrk a na něj prkenný záklop. Nejenže by to bylo levnější, ale lépe by to větralo a bylo by tepleji od země,“ dodává Vojtěch Novák.
Markéta Hartlová