Na jaře byly prodavačky proti covidu zcela imunní, podzim je horší
Jednoty odolávaly, až nyní jedna zavřela
RAKOVNICKO. Panické nájezdy zákazníků, po nichž v obchodech zůstávaly prázdné regály s moukou a trvanlivými potravinami, už se naštěstí v druhé koronavirové vlně nekonají. Jsou tím nejcharakterističtějším rozdílem mezi jarem a současnou situací. Co však obě období spojuje, je zvýšený zájem o nákupy v prodejnách Jednoty. Lidé více pracují z domova, a tak častěji nakupují ve svém bydlišti. Navíc nemají z menších prodejen takové obavy jako z přeplněných marketů.
„Z pohledu maloobchodu bylo jarní období ve znamení velkých nákupů. Nikdo nevěděl, jak se budou krizová opatření vyvíjet, a tak si lidé dělali větší zásoby. V tomto ohledu je nyní mnohem klidněji. Zákazníci pochopili, že prodejny potravin stát nezavře, takže už se nestává, že by byla mouka a další zboží tak rychle vyprodané,“ říká Aleš Polcar, obchodní a provozní ředitel spotřebního družstva Jednota Rakovník.
Z prodavaček už také opadl strach, který je provázel v březnových týdnech, kdy nikdo nevěděl, jak dalece riziková jejich pracoviště budou. Nakonec se ukázalo, že je počet nakažených v této profesi minimální. „Na jaře skutečně platilo, že jsou prodavačky vůči nákaze skoro až imunní. Bylo to povzbuzující zjištění, díky kterému se jejich, plně oprávněné, obavy zmírnily. Od samého začátku jsme se samozřejmě snažili dodat do prodejen ochranné pomůcky, objednávali jsme je už na začátku března, jenže kvůli velké celosvětové poptávce po rouškách, byl s doručením problém a jednotlivé dodávky dorazily později. V dalších dnech a týdnech už jsme prodejny vybavili dostatečnou zásobou ochranných pomůcek a dezinfekce, což platí i pro současný stav,“ přibližuje Aleš Polcar. Jednorázové roušky teď navíc rozšířily i sortiment Jednot. Prodávají je v baleních po 10 a 50 kusech, a to za velmi přijatelnou cenu.
Pravidlo o zázračné odolnosti prodavaček vůči covidu-19 už bohužel neplatí. „Rozsah pandemie už je takový, že se ani nám nevyhnula. I mezi naším personálem jsme měli případy, kdy museli zaměstnanci do karantény. Ovšem až teď čerstvě máme první případ, kdy jsme prodejnu z důvodu covidu-19 zcela uzavřeli,“ vysvětluje ředitel.
Přímo na našem okrese nicméně žádná z prodejen rakovnického spotřebního družstva zatím zavřena nebyla. Pokud se stalo, že musela některá z prodavaček nastoupit do karantény, zaskočila za ni krátkodobá náhrada. „I proto se nám daří provoz zachovat. Maximálně došlo k omezení pracovní doby, ale vždy jsme se snažili, aby bylo alespoň dvě nebo tři hodiny denně otevřeno a lidé si mohli zajistit základní nákupy,“ říká Aleš Polcar.
Zvýšený zájem o nákupy na vesnicích se nejvýrazněji projevil v březnu a dubnu, kdy Jednotám vzrostly tržby. Stejný efekt má i druhý nouzový stav, ačkoli už není tak markantní. Koronakrize navíc lidem ukázala, jak nepostradatelné malé venkovské prodejny jsou. „Pevně věřím, že zákazníci, kteří našli cestu do našich prodejen v nelehkých časech, nám zachovají přízeň a budou se vracet i v časech dobrých,“ uzavírá obchodní a provozní ředitel družstva.
Markéta Hartlová