Studenti Jan Matoušek, Tomáš Hornof, Jakub Mikeš při pokusu.
Studenti SPŠ E. Kolbena natočili originální pokus
Klec ochrání myš, elektrikáře i řidiče
RAKOVNÍK. Kdo by se netěšil na školní pokusy z chemie či fyziky. Bývala při nich legrace, a žák při nich daný jev pochopil a do konce života už nezapomněl? S účinky Faradayovy klece se nedávno seznámili studenti SPŠ E. Kolbena v Rakovníku. Zařízení sami vyrobili mimo budovu školy, odzkoušeli a natočili instruktážní video.
„Na projekt jsme narazili náhodou na Facebooku, kde ČEZ vypsal soutěž s názvem Vím proč. Spočívá v natočení originálního fyzikálního pokusu. My jsme si vybrali Faradayovu klec, protože elektrotechnika je náš obor,“ přibližuje Jakub Mikeš ze třetího ročníku průmyslovky.
Nápad zaujal ještě další dva spolužáky Jana Matouška a Tomáš Hornofa. Bylo jasné, že pokud chtějí pokus úspěšně předvést, bude třeba zkonstruovat zařízení, které umí generovat vysokonapěťové výboje. Teslův generátor.
„Jeho princip spočívá v tom, že je na primární cívku přivedeno vysokofrekvenční napětí, které se za pomocí elektromagnetické indukce indukuje na cívku sekundární. Jelikož má ‚primár‘ okolo osmi závitů a ‚sekundár‘ plus mínus 2500 závitů, napětí z napájecího zdroje 24 voltů se zvedne na několik desítek kilovoltů,“ vysvětluje další z konstruktérů Jan Matoušek.
Samotnou konstrukci Faradayovy klece pánové vyrobili z ocelových drátů a potáhli železným pletivem. V čem její ochrana spočívá vysvětluje třetí z kamarádů Tomáš Hornof: „Faradayova klec je založena na tom, že elektrický náboj je soustředěn pouze na povrchu vodiče, nikoli v jeho objemu. Tudíž uvnitř (dokonalého) vodiče nepůsobí žádné elektrické pole. Klec může také (částečně) blokovat elektromagnetické záření.“
V praxi se podobná zařízení využívají zejména tam, kde je třeba chránit zařízení či osoby před škodlivým elektromagnetickým polem nebo rádiovými vlnami. Faradayovou klecí je kovová skříň elektro-akustických přístrojů nebo stínění kabelů. „Takovou nejznámější Faradayovou klecí je karosérie automobilu, která nás chrání před úderem blesku,“ připomíná Jakub Mikeš.
Pokus trojice studentů na vlastnoručně vyrobeném zařízení můžete vidět na facebokovém profilu Raportu. Že Teslův generátor opravdu funguje, dokazují přiblížením zářivky nebo žárovky. „Nakonec jsme do drátěné klece vložili živou myš. Je patrné, že náboj se ‚pohybuje‘ pouze na povrchu klece, ale myška je v bezpečí, protože uvnitř klece žádné elektrické pole není,“ zdůrazňují studenti.
Sláva Vaic