Foto

V Lužné rozdávali dobrovolní hasiči občanům dezinfekce na jaře i při druhé vlně pandemie.

 

Někde nula, jinde jsou desítky nakažených

Nákaza se šíří v obcích Rakovnicka

RAKOVNICKO. Nákaza onemocněním covid-19 se začala hojně šířit i na Rakovnicku. Od jara jsme se drželi na nízkých číslech, ale s příchodem školního roku se Rakovnicko začalo na mapě nákazy pomalu zabarvovat do červena. V minulém týdnu se stalo dokonce nejzasaženějším okresem v republice. Nákaza se šíří jak ve městech, tak v obcích.

Obcí s největším počtem nakažených občanů byla k 2. listopadu Lužná. Na mapě s výskytem onemocnění se při kliknutí na tuto obec ukázalo číslo sedmdesát. Tedy sedmdesát pozitivně testovaných občanů. Když to přepočítáme na 1 882 trvale hlášených obyvatel, vyjde nám, že byl v obci pozitivně testován každý sedmadvacátý občan. V tomto čísle však Lužnou předběhl Zavidov, který měl k 2. listopadu celkem třiadvacet nakažených z celkových 322 obyvatel. To znamená – každý čtrnáctý pozitivně testovaný občan.

„Dominový“ efekt

Nákaza se však v Zavidově nešíří ani tak mezi rodinami místních obyvatel, jako v řadách klientů Domova Domino. „Ano, máme hodně pozitivních občanů, protože se nákaza rozšířila v místním Domově Domino, který je dlouhodobě v izolaci. Klienti mají v Zavidově trvalý pobyt, tak se to projeví v datech ministerstva zdravotnictví. Nakažených občanů mimo domov je velmi málo, tak není důvod zpřísňovat opatření v obci,“ vysvětlil zavidovský starosta David Bretšnajdr.

Největší číslo

V Lužné s přibývajícím počtem nakažených zatím žádná další opatření neplánují. „Rozdávali jsme dvakrát za sebou občanům dezinfekce, v nejbližších dnech budou hasiči dezinfikovat autobusové zastávky. Na úřadě máme omezeny úřední hodiny podle vládního nařízení. V kancelářích se střídáme, takže úřad funguje,“ vysvětlil luženský starosta Václav Kejla.

Podle něho si nákazu přivezla spousta občanů ze zaměstnání. „Lužná má spád do Prahy, mnoho lidí tam za prací dojíždí a pravděpodobně se nakazili tam. Nyní nejvíce záleží na zodpovědnosti jednotlivých občanů, jak se budou chovat a k epidemii přistupovat,“ zdůrazňuje luženský starosta.

Třetí nejvíce nakaženou obcí na Rakovnicku, v přepočtu na stav obyvatel, jsou Senomaty. Z celkového počtu 1 255 trvale hlášených obyvatel se tu nemocí covid-19 nakazilo šestatřicet občanů. To je zhruba každý devětatřicátý.

Covid uzavřel úřad

Nákaza dokonce na týden ochromila chod úřadu. „Stav je takový, že já jsem v současné době (4. listopadu) také pozitivní, jsem v domácí izolaci a úřad řídím tak nějak na dálku. Týden jsme měli úřad zcela uzavřený, protože kolegyně byly také v karanténě. Od pondělí (2. listopadu) máme opět otevřeno,“ přiblížil situaci v Senomatech starosta Tomáš Valer. Nákaza se nevyhnula ani četě obecních pracovníků, kteří se o chod obce starají. Naštěstí polovina z nich zůstala zdravá, a tak nebyl provoz městyse v tomto směru nijak omezen.

Školka je nyní, stejně jako základní škola v Senomatech, uzavřena. „Od 29. října máme zavřenou školku. Pan ředitel mi oznámil, že se odhlásilo poslední dítě a na to konto jsme mateřinku uzavřeli. Pokud rodiče budou mít zájem, znovu ji otevřeme. Ale nyní nejsem schopen říci, kdy to bude,“ vysvětlil starosta. V obci dále funguje rozvoz obědů seniorům, který zajišťuje zdejší restaurace a obec, jak na pokrm samotný, tak i na rozvoz, finančně přispívá.

„Speciální opatření, jako je dezinfekce venkovních prostor, nyní v plánu nemáme. Při první vlně jsme to dělali, dezinfekci stále máme, ale upřímně řečeno nevím, jakou účinnost tato opatření mají. Moje zkušenost je taková, že se to šíří komunitně mezi lidmi. Hodně v rodinách. I k nám na úřad to přišlo hned z několika stran. Přiznám se, že jsem se nedopátral, od koho jsem se vlastně nakazil. Protože na úřad chodí spousta lidí, i mimo občanů Senomat, takže nejsem schopný říci, kdo nám to tam vlastně přinesl,“ řekl Tomáš Valer.

Osvěta i prevence

Stejně jako v Zavidově, mají třiadvacet pozitivně testovaných občanů také v Čisté. S celkovým počtem 896 trvale žijících obyvatel je v obci nakažený každý devětatřicátý. „Přijali jsme taková opatření, abychom eliminovali možnou nákazu,“ vysvětlila čistecká starostka Blanka Čebišová.

Aktuální vydání Čisteckého zpravodaje věnovali právě osvětě k onemocnění novým typem koronaviru. Občané, o kterých vedení obce ví, že nejezdí do obchodu, kde byl zpravodaj volně k dostání, ho obdrželi do poštovních schránek. „Ve zpravodaji jsem informovala občany, že v obci je větší výskyt pozitivně testovaných osob. Že mají možnost se na nás obrátit v případě, že potřebují pomoct. To znamená dovoz nákupu a léků. To jsme už prováděli v rámci jedné nakažené rodiny. Také nabízíme rodinám dezinfekci, pokud ji nemají,“ shrnula starostka.

V obci pravidelně, několikrát do týdne, dezinfikují veřejné prostory. „Dezinfikujeme pravidelně veřejná prostranství, jako jsou vchody do obchodů, autobusové zastávky, prostory před školou a zdravotní středisko. Ve všech našich místních částech pak autobusové zastávky a místa pro kontejnerová stání. Děláme, co můžeme. Snažíme se občanům pomáhat a víc už asi udělat nemůžeme. Je to především na těch nakažených lidech, aby dodržovali to, co mají,“ zdůrazňuje Blanka Čebišová.

Renáta Fryčová

« Zpět