Alma-mater dosud bez nákazy
NOVÉ STRAŠECÍ. Nad Alma Mater kdosi drží ochrannou ruku. Zatímco v jiných sociálních zařízeních covid-19 komplikuje život seniorům, přes práh novostrašeckého domova se zvláštním režimem se nemoc dosud nedostala. Většina uživatelů zde trpí Alzheimerovou chorobou či stařeckou demencí a pracovníci v sociálních službách si neumějí představit, jak u těžších případů provedou povinné testování.
„Dodržujeme bezpečnostní předpisy, které nám nařizuje zákon. K tomu používáme selský rozum, abychom chránili sebe a tím i naše seniory,“ prozradila nám v pátek výkonná ředitelka Eva Benešová jednoduchý recept, jak se snaží zabránit nákaze v domově.
Kromě zákazu návštěv tu všem už od září měří jednou denně teplotu. Všech 25 zaměstnanců je vybaveno respirátory a připraven je dvoulůžkový infekční pokoj. Kdyby se nákaza přeci jen rozšířila, je pro 48 uživatelů připraven plán na rozdělení domova do třech ochranných zón. „V první by byli negativní uživatelé, v druhé pozitivní, ale bez příznaků nemoci. Do třetí zóny by patřili ti s těžším průběhem,“ popisuje ředitelka.
Větší obavy tu mají z toho, co přijde během povinného testování. Od uplynulé středy čekají na sady s antigenními testy, ale dosud žádné nedorazily. „Sady nám má dodat VZP, nikdo se nás ale neptal na počty zaměstnanců ani klientů. Informace, kdy testy dorazí, nemají ani na kraji, ani hygiena.“
V Alma Mater si dost dobře neumějí ani představit, jak budou provádět testování u uživatelů s těžkým průběhem jejich současné nemoci. „Je tu značný počet uživatelů, kteří na sebe nenechají ani sáhnout. Budeme je muset utlumit, jinak by ohrozili sebe i personál,“ poukazuje na úskalí ředitelka domova.
Podle ředitelky by stačilo, kdyby opakované testování absolvovali pouze zaměstnanci či uživatelé vracející se z hospitalizací. Případná nákaza se může do domova dostat jen jejich prostřednictvím.
Sláva Vaic