V domově pomáhají studenti
NOVÉ STRAŠECÍ. „Dojalo mě to až k slzám. Často slyšíme, že mladí lidé dnes nemají o nic zájem a neumějí se postavit k práci. Není to pravda. Jsou skvělí a moc nám pomáhají.“ Reagovala ředitelka Domova seniorů v Novém Strašecí Miluše Jůnová. Na její výzvu o výpomoc se přihlásil tucet studentů z novostrašeckého gymnázia a kladenské vyšší zdravotnické školy.
Jakkoliv se koronavirus při jarní vlně vyhnul novostrašeckému zařízení oklikou (pouze jediný pacient), v říjnu už statistika tak laskavá není. K 16. říjnu se jednalo o 9 nakažených klientů a pečovatelé se vše snaží udržet pod kontrolou. „Máme tu i několik klientů bez příznaků. Mají pozitivní test, ale kromě rýmy jim nic není,“ vysvětluje ředitelka domova.
Jakmile má někdo teplotu či příznaky nachlazení, ocitne se na izolačním oddělení. Zde se o pacienty starají pečlivě chránění zaměstnanci, aby se nákaza nešířila dál. „Zatím zde máme dostatečné kapacity a se všemi problémy se snažíme vypořádat sami. Nechceme zatěžovat už tak přetížené nemocnice.“
I když jsou návštěvy v pečovatelských domech zakázány, vedoucí může udělat výjimku. „Naši klienti jsou s rodinami prakticky denně v kontaktu prostřednictvím videohovorů. Stává se ale, že maminka volá dceři, a dožaduje se návštěvy, protože se zhoršuje její zdravotní stav. Z lidského hlediska je to pochopitelné. V takových případech může navštívit svého rodiče jeden rodinný příslušník. Dostane jednorázový overal a ochranné pomůcky a musí dodržet veškerá hygienická opatření,“ upozorňuje ředitelka domova.
Studenti, kteří jsou nyní v domově na brigádě, s nakaženými pacienty do styku nepřijdou. Dělají hlavně pomocné práce v kuchyni nebo prádelně. Jejich pomoc je neocenitelná i při komunikaci s klienty. „Většina našich pečovatelů je přetížena. Díky studentům teď mohou alespoň částečně čerpat neplacené volno a nabrat sil. Podle rozvrhu distanční výuky si vedoucí oddělení se studenty domluví, kdy k nám přijdou na směnu, a vše funguje k oboustranné spokojenosti,“ chválí ředitelka domova.
Zkušenosti z pomoci seniorům se některým mohou hodit v dalším životě. Třeba profesním. „Magdaléna Součková chce po absolvování gymnázia studovat medicínu. Petr Mach z vyšší zdravotnické školy by u nás zase rád pokračoval v praxi i po skončení koronavirové krize,“ oceňuje odhodlání studentů Miluše Jůnová.
Sláva Vaic