U klasických disciplín CTIF je nejdůležitější přesnost.
Příští rok je čeká kvalifikace na olympiádu
Hasičky vyhrály mistrovství ČR
KOLEŠOVICE. Ženy ze Sboru dobrovolných hasičů Kolešovice od jara letošního roku trénují klasické disciplíny CTIF hasičského sportu. Na konci září vyhrály mistrovství republiky a příští rok se pokusí o kvalifikaci na olympiádu.
„Mistrovství České republiky jsme sice vyhrály, ale musím říci, že naším jediným soupeřem byl strach a počasí,“ říká na úvod skromně kolešovická hasička Jaroslava Čečrdlová. Devítičlenný tým (Jarka Čečrdlová, Pavla Dýbová, Jitka Holá, Marcela Holá, Rita Hurtová, Eliška Praisová, Veronika Procházková, z Čisté Dagmar Schuhová a z Prahy Irena Špačková) se vydal na mistrovství republiky 26. září do Dvora Králové nad Labem. „Mistrovství je otevřené, nedělá se žádná kvalifikace. Jenže s letošním covidem soutěžní týmy postupně odpadávaly. Buď byly nemocné, nebo v karanténě. Takže se nakonec v naší kategorii nezúčastnily žádné další týmy,“ vysvětlila.
Klasické disciplíny CTIF jsou trochu jiné, než jak je známe z klasických hasičských soutěží v požárním sportu. „Je to jako požární útok, ale není to takový fofr. I když o rychlost také jde, důležitější je preciznost. Je přesně dané, kdo kolik kroků kam udělá, co vezme do ruky a jak. Každý z devíti členů týmu vykoná jasně daný úkol. A vlastně jde o to, jak to tým zvládne dohromady. Pak se počítá i ta rychlost,“ představila disciplínu Jaroslava Čečrdlová.
V Česku je jen málo týmů, které se tomuto sportu věnují. Ale například v Rakousku na tento sport chodí stejný počet diváků jako třeba na fotbal. „Spousta starších lidí, kteří náš sport vidí, říká, že je to blízké tomu, co oni cvičili v 50. a 60. letech. V podstatě je to velmi podobné. Požární útok se vyvinul do nějaké moderní podoby, kdežto klasické disciplíny zůstaly v té původní,“ dodává. S tréninkem začaly kolešovické dobrovolné hasičky teprve letos na jaře. I tak už si stačily vysoutěžit 1. a 2. místo. „Pracovala jsem jako tisková mluvčí dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska a tam jsem poprvé viděla, že něco takového vůbec existuje. Týmy jsou rozděleny na muže a ženy a pak se ještě dělí podle věku. My jsme kategorie B, to znamená, že všem v týmu je nad 30 let. A to mě na tom právě zaujalo. Že můžeme jako ženy, které nejsme už žádné atletky, mít nějaký koníček,“ prozradila.
Na první soutěži byly ženy letos v srpnu. „Před mistrovstvím jsme stihly jen jednu soutěž na konci srpna v Praze. A tam jsme skončily druhé. Měly jsme přitom největší základnu fanoušků, neboť nás přijeli podpořit přátelé a celé rodiny. Bylo to skvělé.“ A nebýt covidu, výhra na mistrovství by jim zajistila postup na olympiádu. „Jednou za čtyři roky se koná i hasičská olympiáda. Jak pro požární útok, tak pro klasické disciplíny. Soutěží děti i dospělí. Měla se uskutečnit v roce 2021 ve Slovinsku, ale kvůli covidu to bylo posunuté na rok 2022. Takže i kvalifikace byla posunuta na září příštího roku,“ vysvětluje.
Pokud se kolešovickým hasičkám příští sezona vydaří stejně dobře jako ta letošní, mají možnost nás reprezentovat na olympiádě ve Slovinsku. Budeme jim držet palce.
Renáta Fryčová