Ředitelé středních škol nesouhlasí
RAKOVNICKO. Ještě před uzavřením základních škol byla zrušena prezenční výuka na středních školách a učilištích. Studenti a učitelé tak byli rádi, že se mohou potkávat alespoň při praktické výuce. Radost jim však dlouho nevydržela.
Stejně jako základní, tak i střední školy se na možnost znovuzavedení distanční výuky připravovaly takřka od jara. Ředitelé se ale shodují, že praktickou výuku na dálku vyučovat nelze. „Na distanční výuku jsme se připravovali dlouho dopředu, protože jsme očekávali, že tento stav nastane. Učitelé i studenti prošli školením, jak používat software MS Teams, se všemi třídami jsme vyzkoušeli, jak se připojit a jak v programu pracovat. Výukové skupiny jsme měli předem připravené. Všem studentům jsme položili otázku, zda jsou dostatečně vybaveni. Těm, kteří nebyli, jsme nabídli zapůjčení tabletu,“ říká ředitel Střední průmyslové školy Emila Kolbena v Rakovníku Jan Jirátko.
Také na Středním odborném učilišti v Novém Strašecí využili zkušenosti získané během první vlny pandemie. S uzavřením středních škol ale, ředitelé nesouhlasí. „Domněnka, že se tím omezí reprodukční číslo šíření koronaviru, je podle mého názoru mylná. Mladí lidé se místo bezpečného pobytu ve škole budou scházet jinde. Nehledě na to, že přes všechnu snahu vyučujících nezískají dostatečné vědomosti a dovednosti, které budou ve své kariéře potřebovat,“ řekl Jan Jirátko.
Chybějící vědomosti a dovednosti vidí jako důsledek výpadku výuky také Jan Nechutný. „Je to výrazný zásah do současné kritické situace a hlavně s velkým nežádoucím přesahem do budoucnosti. Nechci rozebírat situaci obecně, zmíním jenom jeden z problémů, se kterým se potýká a bude potýkat naše škola. Naši žáci mají možnost během studia získat bezplatně řidičské a svářečské průkazy. Již první vlna nám způsobila obrovské problémy při přípravě na jejich získávání, stále se potýkáme s nápravou této situace, přestože jsme ji nezavinili. Současné uzavření škol tyto problémy dále prohlubuje. Mohl bych zmínit další problémy, spojené především s odborným výcvikem, ale to vše souvisí s mým dlouholetým pocitem, že specifika učňovského školství odpovědné osoby neřeší a možná ani neznají.“
Renáta Fryčová