Všichni žáci ještě nemají potřebnou techniku
Opět začala distanční výuka
RAKOVNICKO (ref). Na začátku nového školního roku jsme si samozřejmě všichni přáli, aby školy mohly učit co nejdéle běžným způsobem. Na druhou stranu jsme tak trochu počítali s tím, že distanční výuka opět nastane. Nejdříve museli ředitelé škol složitě dělit druhý stupeň do skupin na prezenční a distanční výuku, aby se za pár dní školy uzavřely úplně. Oproti jaru jsou ale nyní učitelé i žáci na on-line výuku lépe připraveni.
„Myslím, že s klidným svědomím můžu říci, že jsme distanční výuku zdárně zahájili. Od konce loňského školního roku se náš pedagogický tým školí v platformě MS Teams. A proškoleni jsou i naši žáci od třetích ročníků výše. Dále mohou žáci i rodiče využít návodná videa, která natočil náš koordinátor ICT Tomáš Jun. Jeho videa sklízí kladné ohlasy i za hranicemi naší školy. Máme naplánovanou jak synchronní, tak asynchronní výuku. Domluvili jsme si základní parametry, počty hodin a zásady vzdělávání na dálku. Nikdo nejsme neomylní, navíc se všichni učíme za pochodu, a tak je možné, že na nějaká úskalí jistě narazíme,“ vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ J. A. Komenského Nové Strašecí Petr Chochola.
První měsíc nového školního roku využily školy k tomu, aby zjistily, jak jsou na tom žáci s potřebnou technikou. Nyní čekají na potřebné finance z ministerstva školství, aby žáky vybavily. „Udělali jsme si vlastní průzkum, ze kterého vyplývá, že přibližně každý desátý žák naráží na nějaký problém. Většinou jde o chybějící zařízení, v menší míře o absenci internetového připojení. Jde tudíž o jednotlivce v rámci každé třídy, a tak nezbývá než jít cestou předávání písemných materiálů. Uvidíme, jaké budou možnosti školy, až pořídíme z ministerské dotace nové počítače,“ řekl Raportu ředitel 1. základní školy v Rakovníku Karel Folber.
Na potřebné finance čekají také ve Strašecí. „Třídní učitelé v prvních týdnech školního roku zjišťovali technické možnosti žáků a více měně víme, že v každé třídě jsou až 4 žáci bez funkční techniky či připojení. V současné době stále čekáme na finance slíbené MŠMT, abychom těmto žákům mohli techniku zapůjčit. Prozatím máme k dispozici notebooky v řádu jednotek. Podklady pro studium budou prozatím žákům předávány i v tištěné podobě,“ vysvětlil Petr Chochola.
Ředitelé se shodují, že největší problém bude s distanční výukou u žáků prvního stupně, kde bude nutná pomoc ze strany rodičů. „S učiteli jsme na toto téma hodně diskutovali. Panuje shoda, že problém není v tom, jaký předmět učíme distančně, ale hlavně ve věku žáků. Čím jsou žáci starší, tím jsou více samostatnější. Určité obavy bych osobně měl o rozvoj dovedností prvňáčků, pokud by současná situace měla trvat nějak dlouho. Tam je spolupráce rodičů nevyhnutelná,“ řekl Karel Folber.
I když byly někde i celé třídy v nařízené karanténě, výuka ve školách ohrožena nebyla. „Zaznamenali jsme jak žáky, tak učitele z mateřské i základní školy, kteří byli pozitivně testováni. U celkem čtyř tříd základní školy a u dvou tříd ve školce byla krajskou hygienickou stanicí nařízena karanténní opatření. Nařízená karanténa nám ale žádné velké komplikace v chodu naší školy nezpůsobila,“ řekl Petr Chochola. Na začátku září poslala nákaza na 1. základní škole do karantény jednu celou třídu i s paní učitelkou. Od té doby se jim nákaza naštěstí vyhýbala.
Nákaza novým typem koronaviru se ještě před plošným uzavřením škol nevyhnula ani některým vesnickým školám. Již v minulém čísle jsme psali, že několik žáků z luženské školy bylo v karanténě. Covid – 19 ochromil také chod Základní školy Hředle, kde se nakazilo několik zaměstnanců. „Z důvodu podezření na nákazu Covidem 19 u zaměstnanců školy bude ve dnech 12. a 13. 10. 2020 celá budova školy i školky uzavřena,“ stálo na webu školy. Nákazu evidovali také ve škole v Lubné. „Bohužel se nám to také nevyhnulo. Evidujeme děti i učitele, kteří jsou buď v nařízené karanténě nebo mají naštěstí jen lehký průběh. Větší potíže nám to zatím nepřineslo. Tak snad zůstaneme všichni v pořádku,“ řekl ředitel školy Radek Vyskočil před celoplošným uzavřením škol.
Nyní už školy využívají to, co si vyzkoušely na jaře. „Opět využijeme postupy a informační platformy nastavené a osvědčené z první vlny pandemie,“ vysvětluje ředitel slabecké základní školy Jan Hůla. Stejně jsou na tom i v Lubné, kdy se na možnost on-line výuky také přichystali. „Od srpna jsme se na to ve škole připravovali. Připravili jsme techniku, zapojili jsme prvky výuky, které jsme na jaře používali, do běžné výuky, abychom si na to všichni zvykali. S dětmi jsme zkoušeli přihlašování a práci v Google Classroom. S kolegy jsme se domluvili na pravidlech distanční výuky, rozvrhu a způsobech hodnocení. Snažili jsme se informace smysluplně předat rodičům. A teď už je to na nás a dětech, a také rodičích, protože u těch malých to zcela bez rodičů stejně nepůjde,“ vysvětlil ředitel.
Oproti jaru jsou také děti lépe vybaveny potřebnou technikou, aby mohly pracovat stejným způsobem. „Víme pouze o jednom žákovi, který zatím vybavení nemá. Vzhledem ke stálému individuálnímu přístupu k našim žákům je vše nastaveno, vyřízeno a domluveno tak, aby distanční výuka probíhala bez problémů,“ vysvětlil Jan Hůla.
Lubenská základní škola dokonce svým žákům techniku pořídila. „Tak úplně všechny děti k internetu stále přístup nemají, ale oproti jaru je to zase méně. Pořídili jsme 20 nových notebooků z programu, který byl ohlášen v srpnu, i když jsme zatím na ně peníze nedostali. Deset strojů je pro učitele, tady obnovujeme starší vybavení. Deset nových je vyloženě žákovských. Dále jsme uvolnili pro žáky původní učitelské, které jsme nechali repasovat. Další sadu, kterou půjčujeme, jsme pořídili z programu Šablony II. A ještě máme další sadu z programu IROP. Celkově jsme schopni zapůjčit několik desítek počítačů a už jsme 30 půjčili. Většinu jsme pořídili z programů financovaných EU,“ řekl Radek Vyskočil.
I přesto, že jsou školy připravené, očekávají učitelé problémy s výukou na prvním stupni. Pokud bude uzavření škol pouze krátkodobé, zvládnou to. Pokud by ale distanční výuka trvala déle, problém nastane zejména u menších dětí. „Problém u distanční výuky vidím především na 1. stupni, konkrétně u žáků 1. až 4.ročníku. Tam očekáváme velkou pomoc rodičů, bez které to nepůjde. Jinak obecně se nejobtížněji distančně vzdělává v předmětech, jako jsou cizí jazyky, matematika, fyzika a další,“ míní ředitel slabecké školy.
Situace je nejsložitější pro prvňáčky. „První třída je specifická a děti zatím umí jen pár písmenek. Zatím jsme se rozhodli procvičovat to, co umí. To mají od nás připravené, A pokud by se situace nevyřešila v plánované době, přešli bychom také do kurzů v Google Classroom. Doufám, že to ale nenastane, protože by to bylo pro rodiče strašně pracné. Pro prvňáčky je tahle situace nejhorší,“ uzavírá Radek Vyskočil
Renáta Fryčová