Poprvé v historii naší republiky odvolili občané zakrytí rouškou.
Letošní hlasování doprovázela přísná hygienická pravidla
Volby letos poprvé jinak
RAKOVNICKO. Máme za sebou krajské volby a 1. i 2. kolo senátních voleb. Letošní volby byly nezvyklé především tím, že volební komise i voliči samotní museli dodržovat hygienická pravidla. Ve většině případů dopadly volby bez problémů, policie nemusela nikde zasahovat, jen v jednom případě nebyli vpuštěni voliči do volební místnosti.
Letošní volby překvapily účastí voličů. Navzdory všem opatřením s pandemií koronaviru spojených přišlo odevzdat svůj hlas v pátek 2. a v sobotu 3. října ještě více voličů, než ke krajským volbám v roce 2016 i 2012, a v senátních jen o pár procent méně než před šesti lety v prvním kole.
Také volební komisaři zasedli ke stolům v podobném složení jako v posledních letech. Jedinou změnou pro komisi i občany byla nastavená hygienická opatření, jako roušky, vstup do volební místnosti po jednom, dezinfekce. „Máme roušky a rukavice. Moc dobře se nám v tom nepracuje, ale nějak to zvládneme,“ popsala při zahájení voleb předsedkyně volební komise v Lišanech Nataša Bušková.
Také v Jesenici byla komise před nákazou dostatečně ochráněna. „Komise byla vybavená plexisklem, které bylo nainstalováno na stole, obdrželi od nás několik kusů roušek, rukavice, dezinfekci. Dále měli k dispozici dezinfekci na tužky, stoly a stoleček za plentou,“ vysvětlil jesenický starosta Jan Polák.
Ve většině případů voliči dodržovali hygienická opatření a volby se obešly bez jakýchkoliv incidentů. „První volební víkend proběhly volby na Rakovnicku v poklidu, bez narušení veřejného pořádku,“ potvrdila Raportu tisková mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová.
Podobně hodnotili průběh voleb i starostové obcí. „Volby v našich dvou okrscích proběhly v pořádku. Od všech účastníků byla dodržována všechna doporučená hygienická opatření,“ zhodnotil zbečenský starosta Jiří Těhan.
Stejně tomu bylo i na Křivoklátě. „Žádný problém jsme nezaznamenali. Lidé byli ukáznění. Když někteří zapomněli roušku, obdrželi ji od volební komise,“ vysvětlila starostka městyse Libuše Vokounová.
Jediný problém zaznamenala volební komise v Lužné. „Dostavili se k nám občané bez roušek. Poučili jsme je, že pokud si nenasadí roušku, nebo neodejdou, nahlásíme je na policii a půjdou před přestupkovou komisi. Do volební místnosti jsme je nevpustili a oni nakonec odešli,“ prozradila nám zapisovatelka volební komise v Lužné Alena Kašparová.
Letos se očekávalo, že mnohem více občanů využije možnosti odvolit z domova. Ale nakonec volební komise navštívila s přenosnou urnou méně lidí, než v předchozích letech. V Lužné jich bylo 7, což je nejméně za posledních několik let. Na Křivoklátě tuto možnost využili 3 občané, ve Zbečně 2.
Renáta Fryčová