Strašecí jede přes novou čističku
NOVÉ STRAŠECÍ. Když dnes ve většině domácností v NS spláchnete, putuje obsah toalety o 950 metrů dál, než tomu bylo doposud. První říjnový pátek byla v Konopasu zprovozněna nová čistička odpadních vod (ČOV). Na dílo v hodnotě 67 milionů je napojena také kanalizace Mšeckých Žehrovic.
Z pravěku do vesmíru
Po přeložení přístupové cesty a vybudování kilometrového přivaděče zahájila firma Mamelom práce na nové ČOV letos v dubnu. I když nová ČOV pracuje na principu biologického čištění jako její předchůdkyně, když místostarostovi Janu Burešovi (Město pro rodinu) popisoval dodavatel rozdíl mezi původní a novou technologií, použil přirovnání: „jako když se z pravěku přenesete rovnou do vesmíru“.
„Rozdílné jsou především moderní technologie i samotný proces čištění. Oproti stávající disponuje nová ČOV větší kapacitou (7 tisíc ekvivaletních občanů), takže by měla nějaký čas sloužit nejen potřebám Strašecí a Mšeckých Žehrovic. V blízké době bude zabezpečovat i čištění obce Lodenice,“ vysvětlil místostarosta.
Nechtěná voda
Bez využití nezůstane ani původní čistírna. I když se část zařízení demontuje a prodá, její nádrže budou využity jako zásobárna pro dešťové období. Nové Strašecí má totiž (podobně jako Rakovník) historický problém v tom, že v části města je tzv. jednotná kanalizace. Do jedné roury jsou svedeny jak splaškové vody z firem a domácností, tak dešťové z komunikací a střech.
„Problémy s nechtěnou vodou jsou v místě jejího vzniku zpravidla vyřešeny. Bohužel však nastávají jinde, kde je vody na jednom místě nadbytek a nejedná už se pouze o vodu dešťovou. V našem případě je to těsně před stávající ČOV,“ upozorňuje místostarosta.
Právě tyto vody mohou být svedeny do nádrží původní ČOV a zajištěno jejich hrubé vyčištění včetně případných zbytků olejů a ropných látek. „Došlo by k zadržení části této vody a jejímu dočistění na nové ČOV. Nová čistírna by tak přispěla ke zlepšení podmínek v korytě Strašeckého potoka, rybníku Konopas a dalších navazujících vodotečí,“ popisuje Jan Bureš.
Z dotace i rozpočtu
Nová ČOV je ze dvou třetin financována z evropských fondů pro životní prostředí. Třetinu hradí ze svého rozpočtu město. „Je nutné zdůraznit, že část finančních zdrojů pochází ze stočného, které platí občané Nového Strašecí a Mšeckých Žehrovic. Tedy ti, kteří jsou již napojeni na veřejnou kanalizaci,“ doplňuje místostarosta. Po dobudování kanalizace Na Spravedlnosti, Pod Větrákem, v Nádražní ulici a Pod Fortnou budou v polovině roku 2021 připojeny na ČOV také tyto lokality.
Sláva Vaic