Školy chtějí učit, dokud to jde

RAKOVNICKO. Za žáky a učiteli je první měsíc nového školního roku. Všechna opatření včetně omezení kontaktů, nošení roušek při výuce a prvních hlášených karantén zatím zvládají a ředitelé se shodují, že jsou rádi za to, že zatím mohou do školy chodit a s dětmi se setkávat tváří v tvář, byť jsou třeba zakryté rouškou.

„Učíme stále prezenčně a jsme tomu rádi, protože distanční výuka nemůže, dle mého názoru, nikdy plnohodnotně nahradit přímý kontakt žáka a učitele,“ míní ředitelka Základní a mateřské školy Lužná Miroslava Pechová. I přesto, že jsou někteří žáci v karanténě, šlo zatím jen o jednotlivé případy a do karantény zatím nemusela být umístěna žádná třída ani učitel, jak se tomu stalo například na 1. základní škole v Rakovníku. „K dnešnímu dni nevím o tom, že by byl nějaký žák nebo zaměstnanec školy pozitivní na covid – 19, ale domnívám se, že je to jen otázkou času. Několik žáků již zůstalo doma, protože jejich rodiče nebo někdo z příbuzných byli pozitivně testováni,“ uvedla. Žádné větší problémy neřeší ani na 3. základní škole ani na Základní a mateřské škole v Lubné. „V tuto chvíli máme informace, že jeden žák, ač negativní, je v karanténě. Doposud jsme se s žádnými většími problémy nesetkali. Ale je pravdou, že jsme byli sami na sebe a naše zaměstnance přísnější a opatrnější hned od začátku. Takže nemocní zaměstnanci zůstávají doma a také spolupráce s rodiči je v tomto ohledu zatím vynikající,“ hodnotí ředitel školy Radek Vyskočil.

Roušky jsou nutné zlo

Hůře už je hodnocena výuka v rouškách ve třídách 2. stupně. „Výuka na 2. stupni probíhá standardním způsobem, i když roušky nám samozřejmě dost ztěžují život. Žákům i pedagogům. Učit například pět hodin za sebou dá zabrat. Žáci to snášejí většinou statečně, i když to má také svá úskalí. Je jim hůře rozumět, což například v hodinách cizího jazyka není ideální, jsou možná i více unavení. Někteří rodiče nám to vytýkají. Snažím se jim vysvětlit, že se jen řídíme mimořádným nařízením ministerstva zdravotnictví,“ připomíná Miroslava Pechová.

Podobný názor má i ředitel ZŠ Lubná. „Příjemné to není, ale zvyknout se dá na všechno. My jsme sami zavedli roušky z hlediska bezpečnosti učitelů pro ně samé ještě dřív, než začalo platit nařízení. Všechny to pochopitelně velmi limituje, ale bereme to jako nutné zlo, které nám snad umožní udržet školu otevřenou co nejdéle,“ říká Radek Vyskočil.

Půlrok je znát

Horší je to někdy s vědomostmi dětí. Po půl roce, kdy se žáci s učiteli v podstatě neviděli, asi nikdo nečekal žádné zázraky. Najdou se ale případy, kdy je současná situace horší, než se předpokládalo. „Všechna přijatá opatření dětem jejich návrat do lavic nijak neusnadňují. Všichni nějak vnímají situaci kolem sebe a to, co se děje, rozhodně soustředěnosti žáků na výuku neprospívá,“ myslí si ředitel 3. základní školy v Rakovníku Jan Křikava.

„Žáci se jen zvolna zapojují do standardního režimu školy. Dlouhá, téměř půlroční časová prodleva je znát. Samozřejmě se to nedá paušalizovat. Učitelé mi sdělují, že jen září na zopakování loňského učiva stačit nebude. Zvláště v předmětech, jako jsou matematika, cizí jazyky a český jazyk,“ shrnula postřehy luženských pedagogů ředitelka školy.

Podle lubenského ředitele se hodně projevuje spolupráce rodiny. „Ten půlrok doma je zkrátka znát. Ale jelikož je vzdělávání nekonečný proces, není to také žádná katastrofa. Důležitá je podpora rodiny. Tam, kde půl roku rodina své dítě motivovala a pomáhala, je problémů minimum. Často se děti naučily skvělé věci z IT a podobně. Ale tam, kde se půl roku na nic nesáhlo, je to horší,“ míní Radek Vyskočil.

Ředitelská volna nebyla

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula vyzval ředitele škol prostřednictvím médií, aby pátek 25. září využili k udělení ředitelského volna a tím pomohli zpomalit šíření epidemie. Na Rakovnicku toto doporučení využil jen málokterý ředitel. Ti, co měli ve sborovně dostatek pedagogů, se rozhodli pro standardní výuku. „Snažíme se, aby byl provoz naší školy předvídatelný a nepřidělával rodičům více starostí, než je potřeba. Ředitelské volno na pátek jsme proto nevyhlásili. Chápu, že situace není dobrá, ale musíme se s tím naučit žít. Jsme rádi za každý den, kdy můžeme s dětmi pracovat ve škole. Navíc se obávám, že se zavřených škol stejně dočkáme,“ řekl Radek Vyskočil. Podobně se rozhodli také na 3. základní škole. „Protože jsme rádi za každý den ve škole, tohoto doporučení nevyužijeme,“ řekl ředitel.

Renáta Fryčová

« Zpět