
Sbor dobrovolných hasičů Jesenice se starostou Janem Polákem.
S novou garáží přibude i vež na sušení hadic
Rozšíří hasičskou zbrojnici
JESENICE. Jednotka sboru dobrovolných hasičů je zapotřebí takřka v každé obci. Místní dobrovolníci jsou často ti, kteří dojedou první k požáru, po uhašení plamenů naopak zůstávají na místě jako poslední a dohlížejí na spáleniště, aby se opět nerozhořelo, pomáhají s odklizením popadaných stromů nebo větví a vůbec vykonávají v obcích spoustu užitečné práce. Místní samosprávy jsou si většinou velmi dobře vědomy, jak důležitou složkou hasiči jsou, a proto se snaží o to, aby měli potřebné vybavení a zázemí. Jednotka SDH Jesenice má sice dostatečnou techniku, problémem je ale nedostatek místa ve zbrojnici. To by se mělo brzy změnit. Začalo se totiž se stavbou čtvrté garáže.
Jesenická zbrojnice nyní disponuje třemi garážemi a jedním přístavkem. Nyní se pracuje na stavbě čtvrté garáže, která bude právě přístavkem propojena s třetí garáží. „Nad novou čtvrtou garáží se udělá podkroví, aby navazovalo na podkroví nad ostatními garážemi. Tam vzniknou dvě místnosti pro potřeby jednotky,“ vysvětlil jesenický starosta Jan Polák. Práce zahrnují také opravu zpevněného vjezdu před garážemi, opravu zdi mezi zbrojnicí a letním kinem a také výstavbu věže na sušení hadic, která jesenickým dobrovolníkům chybí.
„Máme už tolik techniky, že se nám do současných garáží nevejde. To by se mělo změnit, aby technika nestrádala a dalo se o ni lépe starat,“ hodnotí starosta. Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Jesenici je zařazena v požární ochraně na druhém stupni a vyjíždějí tak k zásahům po celém západním okruhu okresu, někdy i k mimokrajské spolupráci. Navíc je to jednotka předurčená i k zásahům u dopravních nehod.
„Máme dvě cisterny CAS 32 a CAS 25. Od rakovnických hasičů jsme dostali rychlý zásahový automobil (RZA), který využíváme při výjezdu k dopravním nehodám. Pak máme dopravní automobil Ford Tranzit, který jsme kupovali v roce 2017,“ vypočítává starosta. Dopravní automobil využívají hlavně mladí hasiči při cestách na závody nebo ti starší k dopravě na různá školení. Letos k automobilu dokoupili i přívěsný vozík, kam ukládají hadice, čerpadla, helmy a další materiál. „A máme ještě dvě historické koňky, které jsme už také neměli kde skladovat,“ dodal.
Práce začaly v polovině srpna, hotovo by mělo být do konce června příštího roku. Celkové náklady činí 7,3 milionu korun a město na jejich úhradu využije hned tři dotace. Jednu obdrželi přes MAS Rakovnicku z programu IROP, a to ve výši 3 miliony korun. Z Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ČR obdrželi 1,9 milionu korun a 1,3 milionu korun zaplatí z krajské dotace.
Renáta Fryčová