Kontaktní místo umožňuje efektivnější komunikaci

Policie bude nově i na hradě

KŘIVOKLÁT. Začátkem letošního roku spustilo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje pilotní projekt technického zařízení, které umožní podání trestního oznámení nebo oznámení o jiném protiprávním jednání i mimo stávající služebny policie ČR. Jde o takzvaná kontaktní místa Policie ČR – POL POINT. Jedno takové kontaktní místo, kde můžete pomocí videohovoru komunikovat přes počítač se zkušeným policistou, by mělo vzniknout na hradě Křivoklátě a pravděpodobně i na Obecním úřadu v Lánech. O tom, co to takové kontaktní místo vlastně je, jsme si povídali s vedoucím územního odboru PČR Rakovník Jiřím Šilerem.

K čemu kontaktní místo slouží?

Kontaktní místo je přidaná hodnota ke klasickým služebnám policie. Rozhodně ale nenahrazuje žádné oddělení, je to místo, které navíc ke všem obvodním oddělením umožňuje občanům kontaktovat policii jinak, než telefonicky nebo osobně, ale formou on-line rozhovoru. Ve Středočeském kraji jsou už taková místa v Lysé nad Labem, na Městském úřadě v Rudné nebo na hradě Karlštejně.

Kontaktních míst jsou vesměs dva druhy. Jedná se buď o zcela samoobslužné zařízení anebo v podstatě o počítač, který vyžaduje určitou aktivitu další osoby, v našem případě zaměstnance hradu či úřadu. Zařízení umožňuje po internetu, samozřejmě pod kódovaným přístupem, komunikovat přímo s policistou. Takže je to celé opravdu přidaná hodnota, něco navíc. Já osobně jsem tohoto trendu zastáncem a pokud se nám projekt podaří na Křivoklátu a v Lánech úspěšně spustit, zařadí se tato místa mezi vůbec první v republice. Na konci roku bude krajským ředitelstvím policie Středočeského kraje, jehož ředitel Václav Kučera je autorem projektu, celý zkušební provoz vyhodnocen a určen další směr vývoje.

Jaké jsou jeho přednosti polpointu?

Především dostupnost policie na dalším místě. Neslouží jen pro to, že tam občan podá trestní oznámení, ale příchozí se má možnost policistů na cokoli zeptat, nechat si od nich poradit. Někdy se totiž stává, že kvůli radě či nespecifikovanému dotazu jedou policisté přes půl okresu téměř zbytečně. Je to tedy zároveň i eliminace zbytečně vynaložených nákladů a času. Policista na druhé straně komunikace situaci vyhodnotí a podle toho rozhodne o dalším postupu, popř. na místo pošle hlídku. Výhodou je, že už ví, oproti oznámení přes telefon, jakou hlídku má poslat, co přesně jede řešit. Zda je to akutní případ, nebo záležitost, která může počkat. Je to nový projekt, sbíráme zkušenosti a já si myslím, že každý projekt, který přiblíží policii lidem, má smysl.

Pokračování na str. 2

« Zpět