Obec by za utržené peníze postavila sociální byty
Starý důl by mohla nahradit nová hala
RYNHOLEC. Mnozí si ještě na ten „kopec“ pamatují. Býval součástí dolu na černé uhlí u Rynholce. Důl už neslouží, halda je dávno rozhrnuta a obec má již nějakou dobu v úmyslu zmíněný pozemek prodat. Nový majitel by tu chtěl postavit skladovací halu. To se ale nelíbí některým občanům, i když by obec utržené peníze investovala do výstavby sociálního bydlení.
Lokalita na Armádě je de facto rynholeckou průmyslovou zónou. Stejně tak je i východní okraj obce zanesen v územním plánu. Když přišla zhruba před rokem nabídka na odkup takřka 50 000 metrů čtverečních nevyužitého obecního pozemku pro stavbu skladovacích prostor, nebyli rynholečtí zastupitelé proti.
„Je to zatím ve stádiu záměru. Se zájemcem máme podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí a v podstatě to definitivní rozhodnutí padne až v okamžiku, pokud dobře dopadne zjišťovací řízení vlivu stavby na životní prostředí, stavební povolení a tak dále. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout začátkem října,“ vysvětluje rynholecký starosta Jaromír Dyntar.
Mělo by se jednat o stavbu haly, která by měla sloužit k logistickým, kancelářským a skladovým účelům. Na druhé polovině pozemku je navržena obslužná komunikace včetně nakládacích ramp a chodníků. Počítá se s vybudováním parkovacích míst pro osobní a nákladní automobily. „Nemělo by to být nic zásadního, co by mohlo ovlivnit chod obce. To vůbec ne. Je to téměř kilometr od centra. Počítá se s tím, že hala bude fungovat 24 hodin denně a že tam přijede nějakých 100 kamionů denně, což je odhadem 4 až 5 kamionů za hodinu,“ odhaduje starosta.
Několik občanů však se záměrem nesouhlasí a raději by viděli na pozemcích bývalého dolu místo se zelení. „Zastupitelé tuto záležitost projednali už několikrát, jednáme o tom zhruba rok. Je to v oblasti, kde bývala historicky šachta a máme to dvacet let v územním plánu vedené jako průmyslovou zónu s možností takovýchto staveb. V okolích jsou firmy a už to jako průmyslová lokalita funguje. Takže v tom nevidím problém,“ vysvětlil.
Obec by za prodej pozemku měla obdržet částku, která se řádově pohybuje v desítkách milionů korun. Zastupitelé se už také bavili o tom, kam by finance popřípadě investovali. „Předpokládá se, že by velká část těchto peněz šla na rozvoj sociálního bydlení v obci,“ připomíná starosta.
Renáta Fryčová