Netřídíš odpad? Tak zaplatíš!
RAKOVNICKO. Když se starosty obcí na Rakovnicku stočíte řeč na odpadové hospodářství, krčí rameny. Část občanů je k třídění liknavá a i když v obcích fungují sběrná hnízda, popelnice na komunální odpad jsou plné. A v tom je kámen úrazu. S novou legislativou bude vyhrávat ten, kdo odpadu končícího ve spalovnách vyprodukuje co nejméně.
Že to někde přece jen jde, jsme se přesvědčili na valné hromadě Svazku pro dopravní obslužnost. Předseda svazku Jiří Loskot sem pozval starostku obce Sudice u Boskovic Olgu Dočkalovou. Ta je zároveň jednatelkou Technických služeb Malá Haná. Dobrovolný svazek sedmnácti obcí na Moravě se v roce 2017 rozhodl vzepřít velkým svozovým firmám a v odpadovém hospodaření se rozhodli jít vlastní cestou.
„S velkými firmami není žádná komunikace. Pošlou vám fakturu, starosto, zaplať a mlč. Maximálně nám ke konci roku oznámili, že zdražují. Jsme přesvědčeni, že český člověk si je schopen popelnici vyvézt sám a nepotřebuje, aby 10% zisku mizelo v zahraničí,“ naznačuje energická jednatelka, kde byl prvotní impulz k založení „eseróčka“ tvořeného dnes již padesátkou obcí. Motivací byl setrvalý nepořádek kolem sběrných hnízd, dobře známý i starostům obcí na Rakovnicku. V neposlední řadě sehrálo roli budoucí plnění kvót tříděného odpadu dané EU.
Po zakoupení dvou svozových aut na leasing a získání dotace na nádoby na separovaný odpad do většiny domácností spustilo sdružení systém Door To Door (DtD). Spočívá v tom, že každá domácnost má za plotem svého domku čtyři barevné nádoby. Na plast, papír, bioodpad a nechybí ani černá popelnice na komunální odpad, který už nelze dál třídit.
„Chtěli jsme vědět, kolik kterého odpadu bude z každé obce odcházet, tak jsme zavedli vážný systém. Každá sběrná nádoba má čip a přes dynamické váhy na autech víme, kolik váží. Naše vozy jsou napojeny na řídící systém MOBA a prostřednictvím jednoduchého software mají také starostové o všem přehled,“ vysvětluje Olga Dočkalová.
Stačí jednou za měsíc
Systém DtD umožňuje přizpůsobit počet nádob, pokud máte doma na bioodpad třeba kompostér. Při svozu před dům vysunete jen „popelnici“, kterou chcete odvézt. O tom, který odpad se zrovna vyváží, jste informováni kalendářem.
„Hned na začátku jsme zjistili, že svozy jednou za měsíc bohatě stačí a že do černé popelnice kromě dětských plen nemají lidé skoro co dát.“
Podle jednatelky je důležitá osvěta obyvatel. Na besedách jim vysvětlili výhody nového systému, a vyplatilo se. „Lidé si bohužel myslí, že odpady by měli být zadarmo. Když k nám ale dnes občané přijdou a řeknou, že v životě nebyl na obci takový pořádek jako po zavedení systému DtD, tak vás to potěší. Osvětu jsme dělali u starostů, se kterými jsme navštívili třídící linku nebo spalovnu.“
V dobrovolném svazku má každá obec jeden hlas. Výhodou je, že svazek může žádat o dotace a nemusí vypisovat výběrová řízení, protože dává práci svojí vlastní společnosti. Členský příspěvek je 10 Kč na občana. „Mezi obcemi nás to obrovsky spojilo. Kromě odpadů spolu řešíme i další činnosti jako stavební práce nebo společné zájezdy,“ směje se jednatelka.
Podle jednatelky jsou lidé rádi, že mohou třídit, ale je třeba jim to umožnit.
Ti, co třídit nechtějí, tak nemusí, ale automaticky mají největší poplatky. Olga Dočkalová je přesvědčena, že systém DtD je výhodný i pro bytovky a může fungovat i ve velkých městech.
„Republika se zavázala EU plnit procenta separovaného odpadu. Pokud nebude plnění reálné, přijdou finanční sankce. A co udělá stát? Přenese to na obce.
Netřídíš, zaplatíš! Nesnažil ses, starosto. Systém DtD je nejjednodušší cesta, jak s tím začít něco dělat,“ je přesvědčena Olga Dočkalová.
Tématu se věnujeme také v anketě na str. 6.
Sláva Vaic