Foto

Den před rozdáváním vysvědčení si školy a školky z Rakovnicka prožily díky MAP Rakovnicko štědrý den.

Dárek obdrželi také skauti, Dům dětí a mládeže a Centrum Drak

Školy dostaly pomůcky za 420 tisíc

RAKOVNÍK. Dárky se nemusejí rozdávat jen o Štědrý den nebo k jubileím. Kancelář Místního akčního plánu (MAP) Rakovnicko obdarovala školy, které jsou členy MAP, před koncem školního roku i přesto, že v ten den nebyla k rozdávání radosti žádná svátková nebo narozeninová příležitost.

„Měli jsme uspořeny nějaké peníze a přemýšleli jsme, jak je smysluplně utratit, abychom mohli podpořit i žáky samotné. Tak jsme přišli s nápadem, že bychom každé škole, která je v MAP zapojena, vyčlenili částku v rozpočtu a ona by si sama vybrala, co by chtěla pořídit, s čím by udělala dětem radost. Ministerstvo s tím souhlasilo,“ říká Brigita Pospíšilová, manažerka projektu.

Místní akční plán není klasickým dotačním programem, nýbrž projektem, který je založený na spolupráci mateřských a základních škol v daném území a jejich rozvoji. Na Rakovnicku je jeho partnery 39 škol a školek a v současnosti probíhá už jeho druhý běh. Díky finančním prostředkům, které má vyčleněny na období do roku 2022, pořádá zajímavé semináře pro pedagogy, konference a akce pro školy. Nákup školních pomůcek byl jeho dalším počinem.

„Kromě našich devětatřiceti škol a školek jsme obdarovali i rakovnické skauty, dům dětí a mládeže a centrum Drak, protože tyto subjekty se také podílejí na realizaci MAP a jsou členy pracovní skupiny zájmové neformální vzdělávání. Všechny subjekty si samy vybraly, co chtějí pořídit. My jsme to objednali, přivezli a dneska pomůcky rozdáváme,“ říká Brigita Pospíšilová.

Předání se konalo den před vysvědčením. Byl to opravdu štědrý den. Každý subjekt totiž dostal 10 tisíc korun, a tak se v zasedací místnosti sešly rozličné pomůcky podporující čtenářskou, matematickou nebo digitální gramotnost za 420 tisíc korun. Všechny byly nejprve vystaveny, aby se školy mohly od sebe vzájemně inspirovat. Některé školy měly připravenu slušnou hromádku knížek, některé jen dvě menší krabice.

„Didaktické pomůcky jsou dost drahé. Někdo tak měl za 10 tisíc jen dvě robotická autíčka nebo tři ozoboty. Hodně škol nakupovalo klasické knihy, v kurzu ale byly třeba i ALBI tužky s knihami, což je elektronická pomůcka. Když v knížce nebo encyklopedii přiložíte tužku na některý z obrázků, začne vám o něm přehrávat informace,“ popisuje manažerka projektu. Pomůcky kancelář nakoupila od 48 dodavatelů. Sešlo se kolem 350 různých druhů pomůcek, celkem 752 kusů zboží.

Markéta Hartlová

« Zpět