I obce se snaží bojovat proti suchu
Trávu sekají podle potřeby
RAKOVNICKO. Přestože za posledních několik týdnů spadlo takové množství srážek, jaké běžně v červnu nepamatujeme, nemění to nic na tom, že poslední roky nás sužuje stále narůstající sucho. I samotné obce se s ním snaží bojovat. Mění frekvence sekání trávy, vysazují stromy, obnovují rybníky a nádrže.
Pokud chybí v půdě vláha a tráva se seká na krátko, většinou uschne. Navíc vysoká zeleň pomáhá vodu v půdě zadržovat a své místo tu najde i hmyz. Jenže ten je někdy na obtíž lidem, kteří v parcích tráví volný čas, venčí čtyřnohé mazlíčky nebo si tam vyrazí hrát s dětmi. Obce se proto snaží hledat v udržování zeleně kompromis.
Mění frekvence sekání
„Už jsme s tím začali loni a letos v tom budeme pokračovat. Sečí bude relativně malé množství. Jesenické náměstí a hlavní ulice budou udržovány ve vnější seči a ten zbytek se pokusíme nechat o o něco delší tak, aby se tam zadržovala vlhkost a zlepšilo se mikroklima,“ popsal situaci v Jesenici starosta Jan Polák.
Podobně se počasí přizpůsobili i v Krušovicích, kde snížili frekvenci sečí. „ Loni jsme sekali málo. Park jsme posekali maximálně dvakrát, pak jsme trávu nechali narůst, aby park nevysychal. Někteří občané měli připomínky, že je to ošklivé, ale vysvětlovali jsme, že když to posekáme a tráva uschne, bude to ještě horší,“ řekla starostka obce Markéta Fröhlichová.
Letošní červen je ale oproti těm předchozím o dost deštivější a tak i tam, kde sekali méně, teď všechnu trávu naráz posekat nestíhají. „Sekáme celou obec stejně. Teď jsme to nechali vyšší a naopak se to obrátilo proti nám. Protože jak prší, tak to nestíháme sekat,“ popsal kounovský starosta Antonín vydra. V Lužné dokonce plánují zřízení další obecní pracovní skupiny, která se bude starat o druhou část obce Lužná – nádraží. „Jak teď pršelo, tak pracovníci skončí na jednom konci obce a mohou začít na druhém. Máme na to dostatečně velkou mechanizaci, takže to dokážeme zvládnout. Teď vzniká další středisko obecních zaměstnanců v Lužné na nádraží, kde žije 600 obyvatel, aby obě části obce mohly být stejně dobře a včasně udržovány,“ prozradil starosta Václav Kejla.
Vysazují stromy
Obce a města bojují se suchem také pomocí výsadby stromů. „Chtěli jsme podávat žádosti o dotace na výsadbu zeleně, ale přiznám se, jak přišla doba covidu, člověk měl úplně jiné starosti,“ popisuje Jan Polák. „Takže až teď se pokusíme případně i z vlastních zdrojů řešit nějaké výsadby. Určitě to bude na Žatecké ulici, kde jsme vloni dokončili nové chodníky a veřejné osvětlení. Nyní chceme dosázet zeleň. A stále máme v plánu výsadbu zeleně také podél cesty na hřbitov v Podbořánkách, kde spolupracujeme s osadním výborem. Nejprve chceme komunikaci obnovit a pak vysadit stromy. Bohužel jeden z pozemků patří soukromému vlastníkovi a zatím jsme nenašli společné řešení,“ vysvětluje starosta.
Obnovují rybníky a nádrže
V Krušovicích stejně jako každý podzim vysazují nové stromy. Loni to byla jabloňová alej pod Louštínem, letos zastupitelé vybrali třešně. „ Třešňovka je pod prachárnou směrem k bažantnici. Tam už je jen pár starých stromů, tak bychom to chtěli dosadit,“ prozradila Markéta Fröhlichová. V plánu mají také obnovu vyschlé požární nádrže. Ale nejprve ji musí zlegalizovat. „Zjistili jsme, že nádrž papírově neexistuje, už dva roky se to snažíme napravit. Pak teprve můžeme začít s nějakou revitalizací,“ podotkla. Až se nádrž zlegalizuje, bude muset obec vyřešit přítok vody. „Je tam slabý pramínek od pekárny, loni takřka nic nepřiteklo a výparem se voda ztrácí. Do budoucna bychom chtěli posílit přítok buď z Krušovického potoka nebo trubkou z Červeného potoka, ale ani v nich moc vody není.“ Nádrž by pak v obci využívali třeba ke sportovnímu rybolovu pro místní děti. Ale hlavní je, aby byla plná vody.
Renáta Fryčová