Obavy z horolezecké stěny
RAKOVNÍK. Vůbec první akcí, která se po delší době konala v sále kulturního centra, bylo 8. června zasedání městského zastupitelstva. Radní seděli roztaženi přes celé pódium, zastupitelstvo ve velkých rozestupech v sále. „Dostatečný odstup má nahradit roušky, aby nepřekážely při konzumaci občerstvení a diskuzi,“ vysvětlil na úvod starosta.
K první větší výměně názorů došlo při schvalování výsledků participativního rozpočtu.
Milan Let se pozastavil nad umístěním lezecké stěny, jejíž nákup město podpoří částkou půl milionu korun podobně jako dětské hřiště do lokality Hájek. „Pokud se počítá s instalací stěny v areálu sportovní haly, a zároveň se uvažuje o rekonstrukci haly, není to úplně ideální řešení,“ namítl.
Podle Ivo Trešla, který byl společně s Janem Mudrou iniciátorem participativního rozpočtu a hovořil s předkladateli návrhu, horolezci netrvají na tom, aby byla stěna přímo v hale. „Nebrání se umístění na jiném místě, mohla by být i na venkovní fasádě nějakého městského objektu.“ Zastupitelé se dále zabývali otázkou, jak to bude s provozem a zajištěním bezpečnosti. „Je známo, jak to bude vůči veřejnosti fungovat, jestli se bude platit vstupné, kdo bude zajišťovat dozor a zda se bude shánět stěna přesně za tu částku, nebo se něco ušetří? Kdo to bude vlastně soutěžit?“ ptal se Jaroslav Vaic. Podle Trešla bude zařízení volně přístupné a žádné vstupné se vybírat nemá. Nákup bude realizovat odbor za standardních pravidel jako každé jiné výběrové řízení.
Jaroslav Satranský z řad veřejnosti se podivil, proč už nebyly výše uvedené otázky dávno úřadem zodpovězené. Ivo Trešl vysvětlil, že kvůli koronaviru odpadlo veřejné projednávání projektů, kde by všechny případné otázky mohly být projednány.
Tajemnice Ludvika Trešlová uvedla, že úřad projekt připomínkoval a nedoporučil umístění do haly.
K tomu Jan Mudra upřesnil, že odbor namítal, že v hale chybějí dostatečné dopadové plochy, ale nakonec se rozměry ukázaly jako odpovídající. Zastupitelé nakonec oba projekty schválili.
Pavel Sklenička