Na Rudoarmějce přispějí komunisté
NOVÉ STRAŠECÍ. Jakkoliv se kauzu sousoší Rudoarmějce snaží město Strašecí kulantně vyřešit, stále se vleče. Loni v prosinci zastupitelé rozhodli, že se dílo (ležící nyní v depozitu technických služeb) na Komenského náměstí nevrátí. Odstraněn byl kamenný sokl a do poptávky na opravu sochy vojáka, kterému chybí ukradená hlava a část samopalu, se přihlásili dva zájemci.
Akademický sochař a restaurátor Zdeněk Šimek by dílo opravil za 358 tisíc (bez DPH). Druhý zájemce (Standbild Galerie W. Morzin z Nové Paky) za opravu požaduje 250 tisíc (bez DPH).
Městský architekt navrhl pro nové umístění Rudoarmějce tři místa. Buď na místním hřbitově nebo v ul. Jiřího Šotky. Třetí variantou je prostranství před Okresním domem, kterou architekt Viktor Tuček preferuje.
Na červnové schůzi měli zastupitelé o cenové nabídce a umístění rozhodnout, ale bod byl stažen z programu. Objevil se totiž sponzor, který chce opravu částečně financovat. Město by ji tak nemuselo ze svého v současnosti značně kráceného rozpočtu hradit celou.
Nezařazení bodu do jednání zastupitelstva kvitoval v diskusi Jiří Verner (Společně pro NS a Pecínov). Zajímalo ho, zda se kolem umístění kontroverzního sousoší, které je podle něj „symbolem nerozborného přátelství mezi tehdejším Sovětským Svazem a ČSSR“, bude diskutovat s občany.
Až bude podle starosty Karla Filipa (ČSSD) jasno kolem výše sponzorského příspěvku, projednají bod i zastupitelé. Pavel Vaic (ODS) se ptal, jestli se na financování bude podílet i viník, který sochu poškodil. Podle starosty je ale viník stále neznámý.
Pavel Adelt (Společně pro NS) si myslí, že zastupitelé se měli ptát po významu sousoší. Není prý jasné, zda oslavuje vítězství ve 2. světové válce nebo Velkou říjnovou socialistickou revoluci a nebo dobu komunismu. „Většina z občanů, se kterými jsem se bavil, se ptá: proč má být socha opravena? Teprve až pak: za kolik? Pomník těch, kteří bojovali ve 2. světové válce a Květnovém povstání, máme, i pomník pro legionáře. Podle mě je to dostačující,“ uvedl Adelt.
Od předsedy okresní organizace KSČM Ctirada Sáčka se nám podařilo zjistit, že komunisté chtěli opravu sochy iniciovat nejdříve sami. Když se pro ni rozhodlo město, chtějí na ni alespoň přispět. „Jednám o tom se starostou. Až bude známo, pro kterou variantu se město rozhodne, chceme si na kraji prostřednictvím našich zastupitelů vyjednat podporu,“ naznačil předseda komunistů.
Výši příspěvku nechtěl předjímat, ale je dost možné, se bude blížit částce 200 tisíc korun. Komunisté, jak známo, s odstraněním sochy z náměstí nesouhlasí.
Jistou kuriozitou je jméno restaurátora, který se do poptávkového řízení na opravu přihlásil. Zdeněk Šimek se totiž jmenoval také samotný autor, který sousoší Rudoarmějce v roce 1957 zhotovil. Sochař však zesnul v roce 1970 ve věku 43 let.
Sláva Vaic