O postřiku polí by se měli včelaři dozvědět včas, jinak hrozí úhyn včelstev
Včela medonosná v ohrožení
RAKOVNICKO. Přestože včely a rostliny k sobě neodmyslitelně patří, mohou být zemědělská pole pro včely prudce jedovatá. Zemědělci totiž na rostliny aplikují chemickou ochranu, která včely zabíjí. Tomu mají předcházet nastavená pravidla. Zjišťovali jsme, jak je to s jejich dodržováním na Rakovnicku.
Naši dědečkové stříkali svá pole ochrannou chemií ještě před tím, než začaly rostliny kvést. Doba jde ale dopředu a nyní mohou zemědělci takovou ochranu aplikovat, i když rostlina kvete. Jenže její pyl se pak stává pro včely smrtící. Předcházet tomu má aplikace na portálu veřejného registru půdy, kde jsou provázáni sousední zemědělci a včelaři. Zemědělec tu nahlásí postřik pole a chovateli včel přijde sms zpráva tak, aby si mohl úly včas zabezpečit.
Aby se vlk nažral...
„Když nám přijde taková zpráva, včelstva zavřeme. Dělá se to tak, aby úl dýchal, ale včely nelétaly,“ vysvětlil předseda místní organizace Českého svazu včelařů Nové Strašecí Jiří Hubka.
Jenže i toto řešení má svůj háček. „Zemědělci podle nových pravidel už od letoška hlásí postřiky včelařům ve vzdálenosti do třech, a ne do pěti kilometrů, jak tomu bylo doposud. Někteří to navíc odbudou pouze tím, že řeknou, že budou stříkat od března do září, místo toho, aby to včelařům hlásili vždy před každým postřikem. Další věc je ta, že pro včely nejnebezpečnějšími přípravky by se mělo stříkat pouze v takzvané bezletové době, kdy včely nelétají. Což je brzy ráno a pozdě večer,“ upozornil jednatel okresního výboru Českého svazu včelařů Miroslav Halló.
Dodržet dobu postřiku
Jeho slova potvrzují i další včelaři. „Jak je možné, že zemědělští podnikatelé v okolních obcích hlásí včelařům postřiky plodin na polích, jenom Hředelští se nenamáhají?“ ptala se jedna z občanek na facefokovém profilu obce Hředle.
O hlášení postřiku přes celou sezonu, který je pro včelaře zcela bezpředmětný, nás informoval také jeden z našich čtenářů. „Stejně jako loni se opakuje situace, kdy někteří zemědělci jedním oznámením sdělují včelařům, že budou používat přípravky na ochranu rostlin v dosahu včelstev od jara do podzimu. Předpokládám, že tato problematika se týká většiny zemědělských podniků na Rakovnicku, které si takto zjednodušují svou zákonnou povinnost,“ upozornil nás v březnu na problém Zdeněk Kulhánek.
Úhyny už jen výjimečně
Oslovili jsme místní organizace v Novém Strašecí a na Křivoklátě. Jejich předsedové nám potvrdili, že za poslední dva roky žádný takový úhyn neřešili. A pokud ano, podezření nebylo prokázáno. „Předloni bylo na našem území podezření na úhyn kvůli nenahlášenému postřiku. Ale nebylo to dokázané. Vzorky včel se musí odevzdat narychlo, a to se nepodařilo. Letos v Branově jsme měli v doletu pouze řepkové pole, ale nic jsme nezaznamenali. Někteří zemědělci postřiky přes aplikaci hlásí, bohužel ale ne všichni,“ doplnil předseda místní organizace Křivoklát Zdeněk Dukát.
Poslední případ se objevil loni v blízkosti Nového Domu. Pokud včela nasbírá takto chemicky ošetřený pyl, vždy uhyne. „Včela umírá na cestě nebo před úlem. My to poznáme jen tehdy, když umře před úlem. To tam pak najdete doslova kobereček mrtvých včel. Hezký pohled to není,“ vysvětlil Jiří Hubka.
Také nemoci včel se drží letos zatím na průměrných číslech. „Nejčastější napadení parazitem Varroa destructor je v normálu, tak jako bývá každý rok. Na Novostrašecku jsme prováděli takzvané jarní přeléčení u některých včelařů, kde byl jarní spad roztočů po podzimním léčení větší. Ale zase se to nedostalo z nějakého normálu,“ zhodnotil Jiří Hubka.
Průměrné výnosy květového medu
Již od poloviny května včelaři stáčejí první květový med. Někde budou mít lehce nadprůměrný výnos, jinde je ale situace horší. „Květový med stále stáčím. Řekl bych, že výnos bude oproti minulým rokům horší. Počasí letos opět nebylo dobré, zmrzly květy jabloní a meruněk,“ vysvětlil Zdeněk Dukát.
Renáta Fryčová