
Přijďte si připomenout, ve kterém kočárku vozila vaše maminka právě vás.
Výstava kočárků v rakovnickém muzeu
Kukaň nebo luxusní osmipérák?
RAKOVNÍK. O tom, že dětské kočárky prošly od počátků dvacátého století bouřlivým vývojem a designéři jim vždy věnovali značnou pozornost, se od pátku 29. května budete moci přesvědčit v mansardě rakovnického muzea.
Po dvouměsíční vynucené pauze je zde připravena výstava ze soukromé sbírky paní Andrey Švarcové Fořtové z Domoušic nazvaná Kočárky našich maminek a babiček.
„Kočárky nekupuji za každou cenu, ale zachraňuji ty, které by jinak skončily na sběrném dvoře,“ říká sběratelka. Kočárky jí lidé zpravidla dávají sami, protože vědí, že se dostanou do dobrých rukou.
Ke sběru kočárků se paní Švarcová Fořtová dostala náhodou, když v roce 2008 navštívila výstavu kočárků a hraček v Českém Šternberku, která ji inspirovala k nákupu prvního kousku. Sama se je naučila renovovat a dávat jim „nový“ život.
Nyní jich má asi přes 150 – těch velkých i malých. Ten nejstarší pochází patrně z doby kolem roku 1910. Ale najdeme zde i klasické „osmipéráky“ a oblíbené „kukaně“. Některé vyhlížejí jako nové, jiné mají na sobě příjemnou patinu a je z nich cítit atmosféra doby.
„Všechny se k nám do muzea bohužel nevejdou, proto jsme pro vás vybrali alespoň ty nejkrásnější kousky. A neuvidíte jen kočárky. Výstavu doplní hračky, dětské oblečení, knížky, dětské nádobí a potřeby pro péči o naše nejmenší. To vše opět ze sbírky paní Švarcové Fořtové a z depozitářů rakovnického muzea. Nejmladší návštěvníci si mohou těšit na vybavenou hernu,“ upozorňuje Irena Smržová z Muzea TGM v Rakovníku. Výstava potrvá do 13. září.
Sláva Vaic