Do několika obcí se musí pitná voda již nyní dovážet

Sucho se podepisuje na pitné vodě

RAKOVNICKO. Letošní rok se pomalu přehoupl do svého druhého čtvrtletí a už teď je jasné, že u nás panuje největší sucho za posledních 500 let. Poznat to není jen na půdě, ale i na množství spodní vody. Právě s tou už teď mají problémy některé obce.

Nejhůře z Rakovnicka na tom byly vždy Křivoklát a Městečko, kam každoročně musí Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ), jehož jsou členy, dovážet pitnou vodu v cisternách. V Městečku byly loni vybudovány nové vodní zdroje. Teď by se na ně měl napojit také Křivoklát.

Bez hradu voda stačí

„Zatím jsme na tom s vodou dobře, protože je zavřený hrad. Ale už i tak jsme museli vodu dovážet. Bylo to kolem Velikonoc, kdy bylo znát, že jsou lidé doma. Dalším důvodem byla havárie na vodovodu. Pramen neměl takovou sílu, aby ztrátu z havárie doplnil, takže jsme museli vodu přivézt,“ vysvětlila křivoklátská starostka Libuše Vokounová.

Šlo zhruba o deset cisteren, které přivezli dobrovolní hasiči a soukromník z Roztok. „Jakmile otevře hrad, bude se muset určitě voda znovu dovážet. Náš pramen stačí pro obec, to je tak akorát, ale hrad má stejnou denní spotřebu jako celá obec, a to už nestačí,“ dodala.

Stavba vodovodu

V plánu je stavba vodovodu a také připojení na vodovodní zdroje v Městečku. Hotové je stavební povolení, sdružení vybralo firmu a letos by se mohlo začít stavět. Do měsíce by se měla uskutečnit schůzka s občany, následně věc projednají křivoklátští zastupitelé. Z projektu je vyjmuta stavba kanalizace, na níž není vydáno stavební povolení a která rozděluje občany na dva tábory.

„Přijdeme sice o platby za vodné, ale zase za námi nepůjdou žádné opravy, takže finančně na tom budeme o trochu lépe. Ale podstatné je, že budeme mít vlastní zdroj vody a nebude tady ta hrozba, že se občané obcí, odkud se voda vozí, naštvou a vodu nám nedají.“

Nové studny

Ani v Městečku zatím problém s vodou nemají. „Do této chvíle nám zatím voda stačila. Nové vodní zdroje, které se tu loni vybudovaly, nám výrazně pomohly. Rozhodně alespoň té části obce, která je napojena na nové studny. Tam by neměl být ani v létě žádný problém. Druhá část obce zřejmě v létě nějaké problémy mít bude. Spodní voda už klesá, ale zatím to není na kritické hranici, tak uvidíme,“ řekl starosta Jaroslav Jirásek. Ale i kdyby panovalo stejné sucho jako loni, přivezli by do Městečka už jen zhruba 20 procent toho, co v předchozích letech. A už teď se v obci hledají další zdroje vody.

Důležitá je výpomoc

Podle měření by stávající zdroj měl zatím stačit pro obě obce. „Pro nás, jako pro Městečko, to může v tuto chvíli vypadat, že dáme Křivoklátu svou vodu, a že se o ni připravujeme. Ale princip je v tom, že se musíme spojovat a s vodou si vypomáhat. Křivoklátští mají taky své zdroje vody a jsou chvíle, kdy jí mají málo, ale když se tyto dva zdroje spojí, bude vody více. Jedna studna už je dneska málo, musí těch zdrojů být víc. Jsem přesvědčen o tom, že tato cesta je správná,“ uzavírá Jaroslav Jirásek.

Zákaz zalévání

Také některé obce, které jsou členy Vodohospodářského sdružení obcí Rakovnicka (VSOR), mají s vodou problém. Rakovnická vodárenská společnost (RAVOS) už některé z nich zaváží pitnou vodou. „Pro Nový Dvůr u Řeřich a Řevničov jsme v dubnu požádali vodoprávní úřad o vydání zákazu zalévaní, mytí aut, napouštění a dopouštění bazénů,“ řekl ředitel společnosti Hynek Kloboučník. Hlavní příčina nedostatku vody je v tom, že obce mají slabý lokální zdroj a nejsou napojeny na skupinový přivaděč. „Do obou lokalit, když je nejhůře, už vodu do vodojemu zavážíme cisternou.“

Nová úpravna vody

Právě posílení vodních zdrojů je jedním z hlavních projektů VSORu. „Počínaje letoškem, nejpozději však v příštím roce, by měla vzniknout nová úpravna vody u vodojemu Antonín v Rakovníku. Ta bude čerpat spodní vodu jímacího území kolem Lišanského potoka,“ vysvětlila manažerka VSOu Věra Čermáková. Projekt je připraven a začátek stavby závisí už jen na získání finanční podpory.

Dalším velkým projektem je přivedení vody ze Žlutického vodovodu, potažmo ze severních Čech. Ten je ale otázkou delší budoucnosti. Nyní se projekt nachází ve stádiu studie proveditelnosti.

Voda do dalších obcí

„Máme rozpracované projekty na přivedení vody do některých dalších členských obcí VSORu. Předpokládám, že se s nimi začne v příštím roce a pokračovat budeme i v letech následujících,“ vysvětlila. Jedná se o vodovod Hvozd – Malinová – Krakov – Malinová, kde je již takřka hotová projektová dokumentace k realizaci stavby. „U této akce je velice pravděpodobné, že by stavba začala v příštím roce. Vše ale bude opět záležet na financování,“ podotkla. V budoucnu by se pak mohla realizovat další etapa, ve které by se napojil i Krakovec.

Další připravený projekt stavby vodovodu je Skupá – Tytry – Skřivaň. „Také se připravuje vodovod v Krtech, kde by se jednalo o výstavbu větve ze skupinového vodovodu vedoucího ze Stebna do Jesenice.“

Renáta Fryčová

« Zpět